W pawilonie Madakaskar we wrocławskim ogrodzie zoologicznym zamieszkały szerokostopki - nadrzewne szczury białoogonowe. To jeden z najmniej poznanych gatunków zwierząt na świecie. Szerokostopek białoogonowy w środowisku naturalnym występuje na Madagaskarze, a jego hodowlą od niedawna zajmuje się tylko 6 placówek w Europie - Chester, Londyn, Manchester, Pilzno, Jihlava i Wrocław. Żyje w nich zaledwie 49 osobników.
- Antsangy (nazwa lokalna na Madagaskarze) żyje w grupach, w lasach deszczowych, które są masowo wycinane. W związku z tym jest gatunkiem zagrożonym, bo traci miejsce do życia. Dlatego podjęliśmy się hodowli zachowawczej i jej koordynacji w Europie - mówi Radosław Ratajszczak, prezes wrocławskiego zoo. - To bardzo ciekawy gatunek o bardzo mało, znanej biologii. Tak, więc wszytko, czego się o nich dowiemy, będziemy się starać publikować.
Sześć osobników szerokostopka trafiło do Wrocławia z Chester we wrześniu. Po aklimatyzacji zamieszkały w nocnej części pawilonu Madagaskar. Będzie je można zobaczyć po ponownym otwarciu pawilonu.
- Szczury, czy generalnie gryzonie, nie kojarzą nam się dobrze. W bajkach nadaje im się negatywne cechy. Tymczasem nie są ani dobre ani złe, są po prostu potrzebne – mówi Radosław Ratajszczak. - Chcemy przekonywać ludzi, że każdy gatunek zwierząt ma swoją rolę do spełnienia, aby nasza planeta mogła funkcjonować. To zwykle te małe, niepozorne i często brzydkie zwierzęta są podstawą funkcjonowania ekosystemów. Rozsiewają nasiona, użyźniają glebę, sprzątają resztki i są pokarmem dla innych gatunków. Poznajmy je i doceńmy, bo potrzebują ochrony tak samo jak tygrys, słoń czy żyrafa.
Szerokostopek występuje w tropikalnych i subtropikalnych lasach wschodniego Madagaskaru. Prowadzi nocny, nadrzewny tryb życia. Ma typową dla gryzoni, krępą budowę ciała, pokryty jest brązowo-szarą sierścią. Dorosłe osobniki osiągają 50 cm długości ciała i masę do 285 g. Szerokostopki są owocożerne, chociaż ich cechy fizjologiczne sugerują dietę liściastą. Chętnie sięgają też po nasiona, ziarna i orzechy. Praktycznie nic nie wiadomo o rozmnażaniu tego gatunku, podobnie jak tego ile lat żyją.