Zoo Wrocław

Nowy mieszkaniec wrocławskiego zoo rośnie jak na drożdżach. Mały Alfie uczy się już pływać

2022-08-09 14:14

W czerwcu we wrocławskim ogrodzie zoologicznym przyszedł na świat uroczy kotik. Malec otrzymał imię Alfie i aktualnie uczy się pływać. Gdy zmieni futro na wodoodporne, dołączy do reszty stada na dużym basenie. We wrocławskim zoo mieszka obecnie 6 kotików: 3 samce i 3 samice.

Stado kotików we wrocławskim zoo powiększyło się o kolejnego samca. 13 czerwca przyszedł na świat uroczy malec, któremu opiekunowie nadali imię Alfie. Wybór imienia był dokładnie przemyślany, gdyż spełnia ono ważną rolę w komunikacji między zwierzęciem, a opiekunem podczas treningu medycznego.

- Imię musi być krótkie i dźwięczne, żeby jak Alfie ucząc się treningu wiedział, że to imię jest jego - wyjaśnia Paweł Borecki, inspektor ds. hodowlanych i opiekun płetwonogich we wrocławskim zoo. - Żeby nie myliło mu się z innymi, ale żeby nam też się nie myliło i było nam łatwo krótko i zwięźle go zawołać.

Alfie to szósty szczeniak kotików, który przyszedł na świat we wrocławskim ogrodzie. Jego ojcem jest 15-letni Nelson, a mamą 16-letnia Mandisa, dla której jest to pierwsze młode. Malec obecnie nadal większość czasu przebywa z mamą i żywi się jej mlekiem. Mały kotik rośnie jak na drożdżach – w chwili narodzin ważył ok. 5 kg, a teraz waży już ponad 10 kg. Będzie jednak znacznie większy, gdyż dorosły samiec może osiągnąć masę nawet 300 kg.

Najmłodszy kotik we wrocławskim zoo otrzymał imię Alfie

Alfie obecnie uczy się pływać w niewielkim basenie, gdyż kotiki nie rodzą się z taką umiejętnością. Gdy zmieni futro na wodoodporne, czyli po ok. 3 miesiącach od urodzenia, będzie mógł pływać z resztą stada w dużym basenie.

- Myślimy, że w okolicach września, października Alfie zamieszka z całą rodziną na dużym basenie - mówi Paweł Borecki.

We wrocławskim ogrodzie zoologicznym mieszka 6 kotików osobników: 3 samice i 3 samce, wśród których jest Alfie. W naturze kotiki afrykańskie występują w południowo-zachodniej Afryce, głównie w Namibii, gdzie żyją w dużych koloniach, liczących nawet kilkadziesiąt tysięcy osobników.

Sonda
Lubisz odwiedzać ZOO?