Nowy przystanek kolejowy w Iwinach

i

Autor: Bohdan Zabek / PKP PLK

Nowy przystanek kolejowy w aglomeracji wrocławskiej ma być gotowy już w wakacje

2021-02-24 8:44

Rozpoczęła się budowa drugiego peronu na przystanku kolejowym Iwiny w aglomeracji wrocławskiej. Nowy przystanek już w połowie roku umożliwi mieszkańcom osiedli z rejonu Jagodna oraz Iwin szybki i wygodny dojazd pociągiem do centrum Wrocławia lub podróże w kierunku Ziębic, Kłodzka i Międzylesia.

Nowy przystanek kolejowy w Iwinach ma być gotowy w połowie roku. Obecnie rozpoczyna się budowa drugiego peronu i prace przy drugim torze. Gotowa jest już konstrukcja pierwszego peronu, zakończono też już zasadnicze prace przy pierwszym torze i część prac przy przejściu podziemnym.

Przystanek będzie miał dwa perony o szerokości 3,5 m z wyznaczonym pasem bezpieczeństwa. Drogę do pociągów zapewni bezkolizyjne przejście pod torami. Dla podróżnych o ograniczonych możliwościach poruszania się będą dwie windy. Zostanie też zamontowane oświetlenie, a na peronach zostaną zamontowane wiaty, ławki, tablice informacyjne oraz gabloty z rozkładami jazdy. W rejonie przystanku pojawią się też stojaki rowerowe.

Przystanek budowany jest przy zachowaniu rozkładowego kursowania pociągów na trasie Wrocław – Kłodzko – Międzylesie. Realizowana przez PKP PLK inwestycja będzie kosztować blisko 9 mln zł i jest współfinansowana z RPO dla województwa dolnośląskiego. Dojazd do przystanku wykona gmina Siechnice.

Przystanek kolejowy w Iwinach zostanie udostępniony podróżnym w połowie roku. Jak podkreśla inwestor, nowy przystanek umożliwi mieszkańcom osiedli z rejonu Jagodna oraz Iwin szybki, dogodny i bezpieczny oraz alternatywny względem samochodu dojazd koleją do centrum Wrocławia lub podróże w kierunku Ziębic, Kłodzka i Międzylesia.

Budowa przystanku w Iwinach to kolejna inwestycja zwiększająca dostępność do kolei w aglomeracji wrocławskiej. W ubiegłym roku został wybudowany przystanek w Mokronosie Górnym, przebudowywany jest też przystanek Wrocław Muchobór, a dodatkową ofertę podroży koleją zapewni przystanek Wrocław Szczepin. Odnawiane i budowane są też nowe przystanki na trasie z Wrocławia Sołtysowic do Jelcza oraz z Wrocławia przez Sobótkę do Świdnicy.

120-letni tramwaj odzyskuje dawny blask.