Wrocław: Trzy remonty torowisk tramwajowych w jednym czasie. Będą utrudnienia?

2021-02-23 12:41

MPK Wrocław zaplanowało w najbliższym czasie trzy remonty torowisk. Prace na skrzyżowaniu Podwala z ul. Sądową, na ul. Złotoryjskiej oraz na skrzyżowaniu ul. Powstańców Śląskich i Kutnowskiej już trwają. Przewoźnik zapewnia, że utrudnienia będą minimalne.

Trzy remonty torowisk tramwajowych będą prowadzone w najbliższych tygodniach we Wrocławiu. MPK Wrocław zapewnia, że utrudnienie związane z prowadzonymi pracami będą minimalne. Wszystko wskazuje na to, że nie będzie też konieczności wprowadzania dodatkowych zmian w komunikacji miejskiej.

Torowisko na Złotoryjskiej

Ekipy budowlane wkroczyły już na torowisko przy ul. Złotoryjskiej, które będzie łącznikiem pomiędzy powstającą TAT, a ulicą Legnicką.

– To właśnie tamtędy nasze tramwaje będą objeżdżały tory na pl. Strzegomskim i pl. Jana Pawła II, które planujemy wyremontować w tym roku - mówi prezes MPK Wrocław Krzysztof Balawejder.

Remont obejmie wymianę rozjazdu przed skrzyżowaniem z ul. Legnicką (na wysokości przystanku „Dolmed”) oraz szyn - aż do skrzyżowania z ul. Strzegomską. Na tym odcinku powstanie zielone torowisko.

- Na pewno docenią to mieszkańcy ulicy Złotoryjskiej. Tramwaje będą pokonywały tę trasę znacznie ciszej niż jeżdżą po standardowych torach - podkreśla prezes MPK.

Zakres prac kończy się w miejscu, w którym rozpoczyna się plac budowy TAT. Terminy zakończenia robót na obu budowach są skoordynowane, więc podróżni nie muszą przejmować się zmianą tras ani rozkładów jazdy. Prace mają zakończyć się w marcu, tak by tramwaje mogły pojechać ul. Złotoryjską gdy tylko zakończy się pierwszy etap budowy trasy na Nowy Dwór.

Remont na Podwalu

Trwają też już prace na skrzyżowaniu Podwala, Krupniczej i Sądowej. W ubiegłym roku wymieniony został rozjazd od strony ul. Świdnickiej. Teraz wymieniony zostanie rozjazd, pozwalający na skręt tramwajom jadącym od pl. Orląt Lwowskich w ul. Sądową i odwrotnie.

- Rozjazd i zabudowa torowiska nie są tam w najlepszym stanie. Wymienimy je na nowe. Zwrotnica w tym miejscu będzie oczywiście odwodniona i ogrzewana - wyjaśnia rzecznik prasowy MPK, Bartosz Naskręski. - Obecnie nie kursuje tamtędy żadna linia tramwajowa, nie będzie więc objazdów. Nie zamykamy też ruchu aut ani pieszych. Wygrodziliśmy tylko część jezdni, na której będą prowadzone roboty. Kierowcy oraz przechodnie muszą po prostu tylko trochę bardziej uważać podczas przemieszczania się w pobliżu.

Tutaj również prace mają potrwać do końca marca.

Nowe tory na Kutnowskiej

W minioną sobotę (20 lutego) rozpoczął się remont torów na skrzyżowaniu ul. Powstańców Śląskich i Kutnowskiej. W miejscu wyeksploatowanych szyn ułożone zostaną zupełnie nowe. Wymieniona zostanie też wyboista nawierzchnia przejazdu tramwajowego. Remontu doczeka się również przejścia dla pieszych w pobliżu przystanku „Orla”.

Jak zapewnia przewoźnik, przez cały czas trwania remontu będzie możliwe kursowanie tramwajów do pętli „Krzyki” i „Klecina”, bo zamknięta będzie tylko jedna nitka trasy. Dzięki specjalnej nakładce torowej tramwaje będą mogły przejeżdżać z jednego toru na drugi, co umożliwi wprowadzenie ruchu wahadłowego. Objazdy będą wprowadzone tylko na czas montażu i demontażu tego urządzenia, ale będzie się to odbywało wyłącznie w weekendy.

Remont torowiska na Kutnowskiej we Wrocławiu

i

Autor: MPK Wrocław
120-letni tramwaj odzyskuje dawny blask.