Nowy OIOM w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu

i

Autor: Tomasz Golla

Wrocław: Nowoczesny OIOM w szpitalu przy Koszarowej już otwarty [ZDJĘCIA, FILM]

2021-02-23 9:17

Przebudowany Oddział Intensywnej Terapii w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu czeka już na pierwszych pacjentów. Na przebudowanym OIOM-ie znajduje się pięć sal z trzynastoma w pełni wyposażonymi stanowiskami respiratorowymi. Nowy oddział przyjmie zarówno pacjentów z COVID-19, jak i tych bez chorób zakaźnych.

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu otwarto przebudowany Oddział Intensywnej Terapii. Inwestycja została zrealizowana w rekordowo szybkim tempie, bowiem budowa rozpoczęła się w październiku, a skończyła w grudniu ubiegłego roku.

- Modernizacja oddziału umożliwiła podwojenie ilości przyjmowanych pacjentów – mówi marszałek województwa Cezary Przybylski. - Cieszy mnie błyskawiczne tempo przebudowy, która była możliwa dzięki wsparciu pochodzącemu z Dolnośląskiego Pakietu wsparcia dla Ochrony Zdrowia. Nie bez znaczenia była także doskonała współpraca z wojewodą i prezydentem Wrocławia, dzięki której wyposażyliśmy ten oddział.

Najnowocześniejszy OIOM we Wrocławskim szpitalu

Powierzchnia użytkowa nowego oddziału została podwojona, a liczba łóżek zwiększyła się z 7 do 13. Dzięki specjalnej przestrzeni izolowanej OIOM przyjmie zarówno pacjentów z COVID-19, jak i tych bez chorób zakaźnych. W sumie na nowym oddziale znajduje się 5 sal, w tym jedna izolatka, 2 sale 2-osobowe i 2 sale 4-osobowe.

- Zmodernizowany oddział intensywnej opieki to duże wzmocnienie systemu ochrony zdrowia na terenie Wrocławia - dodaje wicemarszałek Marcin Krzyżanowski. - Nabiera to szczególnego znaczenia przy obserwowanych wzrostach nowych przypadków COVID-19. Dzięki nowoczesnemu wyposażeniu, oddzielnym systemom wentylacji, na nowym OIOM-ie mogą przebywać równolegle pacjenci covidowi i z innymi chorobami. To duży atut nowej infrastruktury w obecnej sytuacji.

Przebudowa oddziału kosztowała 8,1 mln zł, a koszt jego wyposażenia przekroczył 3 mln zł. OIOM został wyposażony m.in. w respiratory najnowszej generacji, które przekazał wojewoda dolnośląski, kardiomonitory dofinansowane przez prezydenta Wrocławia oraz inne urządzenia monitorujące stan pacjenta jak np. łóżka do intensywnej terapii z materacami przeciwodleżynowymi, zmiennociśnieniowe z wbudowanymi wagami.