komunia święta

i

Autor: EAST NEWS komunia święta

Pierwsza komunia w metropolii wrocławskiej ZAGROŻONA? Sprawdź dlaczego

2021-03-18 19:18

Pierwsza komunia zagrożona? Metropolita wrocławski abp Józef Kupny wydał dekret, w którym zaleca, by odwołać tegoroczne uroczystości pierwszej komunii w przypadku, gdy zawieszona będzie nauka w szkołach. Jeśli szkoły będą otwarte, o przebiegu uroczystości mają decydować rodzice w porozumieniu z proboszczem.

W dekrecie opublikowanym na stronie Archidiecezji Wrocławskiej arcybiskup Józef Kupny podkreślił, że decyzje o wspólnej uroczystości pierwszej komunii należy dostosować do trybu pracy szkół.

- Jeśli nauka w szkołach zostanie zawieszona, należy odwołać wszystkie uroczystości Pierwszej Komunii Świętej. Jeśli nauka dla dzieci będzie odbywała się w szkołach, wtedy decyzję o przyjęciu Pierwszej Komunii Świętej należy pozostawić rodzicom w porozumieniu z księdzem proboszczem – wskazał.

Arcybiskup zaznaczył też, że w takich kwestiach każdy przypadek należy rozpatrzyć indywidualnie i nie może tu decydować głosowanie lub wola większości. Pozostałe kwestie metropolita wrocławski pozostawia ocenie proboszczów konkretnych parafii. Jak podkreślił, jest to spowodowane faktem, iż w tym momencie trudno jest przewidzieć jak będzie przebiegać rozwój trzeciej fali epidemii oraz jakie będą podejmowane decyzje przez władze państwowe.

Zobacz więcej: Konferencja ministra zdrowia, 17 marca: TOTALNY LOCKDOWN w całej Polsce! [SZCZEGÓŁY]

- Proszę zatem, aby w porozumieniu z rodzicami oraz przestrzegając wszystkich rozporządzeń władz kościelnych i państwowych ustalać na szczeblu parafialnym najbardziej odpowiednie rozwiązania, które będzie można modyfikować wraz ze zmianami okoliczności wynikających z sytuacji epidemicznej. Z pewnością w tej kwestii będzie pomocne doświadczenie z ubiegłego roku – czytamy w dekrecie.

Express Biedrzyckiej - Radosław Sikorski: Rząd PiS popełnił polityczną zbrodnię

Jak zorganizować pierwsza komunię w epidemii? Abp Kupny ma propozycję

Abp Kupny przedstawia w dokumencie własne propozycje zorganizowania organizacji pierwszych komunii:

  • W parafiach, gdzie jest mała liczba dzieci, pierwsza komunia może odbyć się w wyznaczonych terminach przy zachowaniu limitu dotyczącego zgromadzeń. Dzieci, które bardzo obawiają się zakażenia, mogą przystąpić do sakramentu później,
  • W przypadku, gdy w parafiach jest większa liczba dzieci arcybiskup zaleca rozważyć możliwość udzielenia pierwszej komunii w mniejszych grupach lub nawet pojedynczo (także w dni powszednie okresu wielkanocnego). Abp zaznaczył, że jest także możliwość przeniesienia uroczystości na inny termin po osłabnięciu trzeciej fali epidemii.

- Dopuszczalne są również inne roztropne i zgodne z prawem kanonicznym oraz prawem państwowym rozwiązania, które będą bardziej odpowiednie dla potrzeb duszpasterskich konkretnej parafii, szczególnie te wypracowane i już sprawdzone w ubiegłym roku – dodał. 

Sonda
Narodowa kwarantanna w Polsce. Czy kościoły powinny zostać zamknięte?