Pierwszy na świecie pasażerski pociąg wodorowy został zaprezentowany na Dolnym Śląsku

i

Autor: Alstom

Pierwszy na świecie pasażerski pociąg wodorowy został zaprezentowany na Dolnym Śląsku

2021-06-23 12:56

Coradia iLint to pierwszy na świecie pasażerki pociąg wodorowy. Wyprodukowany przez firmę Alstom pojazd został zaprezentowany szerszej publiczności na Torze Testowym Instytutu Kolejnictwa w Żmigrodzie, koło Wrocławia. Pociąg napędzany jest ogniwami wodorowymi, które zamieniają wodór na energię elektryczną, emitując do atmosfery jedynie parę wodną i wodę.

Na Torze Testowym Instytutu Kolejnictwa w Żmigrodzie firma Alstom zaprezentowała pierwszy na świecie pociąg pasażerski wyposażony w ogniwa wodorowe, które przetwarzają wodór w energię elektryczną. Jak zapewnia producent, Coradia iLint jest w pełni bezemisyjny - emituje jedynie parę wodną i wodę, całkowicie eliminując emisję CO2 do atmosfery.

- To pojazd na ogniwa wodorowe, które zamieniają wodór na energię elektryczną - tłumaczy Artur Fryczkowski, dyrektor sprzedaży i rozwoju Alstom w Polsce, na Ukrainie i w Krajach Bałtyckich. - Pociąg posiada akumulatory trakcyjne, które gromadzą tę energię i w momentach przyśpieszania lub hamowania odpowiednio ją wykorzystują.

Coradia iLint został wyposażony w systemy konwersji energetycznej, dostarczania i magazynowania energii w bateriach oraz inteligentnego zarządzania mocą napędową i dostępną energią. Według zapewnień producenta, efektywność systemu zastosowanego w pociągu jest porównywalna z klasycznym zespołem spalinowym.

Pociąg może być tankowany wodorem przy użyciu stałych lub mobilnych stacji tankowania, a na jednym tankowaniu może przejechać ok. tysiąc kilometrów.

- W ruchu regionalnym to jest kilka dni bez tankowania - podkreśla Artur Fryczkowski.

Skład może poruszać się z maksymalną prędkością do 140 km/godz. Na pokład może zabrać 300 pasażerów.

Pociągi wodorowe kursują już w Niemczech, a pierwsze seryjne takie pojazdy będą tam regularnie eksploatowane od 2022 r. Alstom będzie dostarczać te składy również do Włoch. Ponadto Coradia iLint przeszedł pomyślnie testy w Holandii i Austrii. W zeszłym roku pociąg wodorowy przez trzy miesiące jeździł w regularnych przewozach pasażerskich dla Austriackich Kolei Federalnych na regionalnych liniach kolejowych w południowej części Dolnej Austrii, zastępując pociągi spalinowe.

Kończy się remont śluzy Opatowice we Wrocławiu