Pierwszy na świecie pasażerski pociąg wodorowy został zaprezentowany na Dolnym Śląsku

2021-06-23 12:56
Pierwszy na świecie pasażerski pociąg wodorowy został zaprezentowany na Dolnym Śląsku
Autor: Alstom

Coradia iLint to pierwszy na świecie pasażerki pociąg wodorowy. Wyprodukowany przez firmę Alstom pojazd został zaprezentowany szerszej publiczności na Torze Testowym Instytutu Kolejnictwa w Żmigrodzie, koło Wrocławia. Pociąg napędzany jest ogniwami wodorowymi, które zamieniają wodór na energię elektryczną, emitując do atmosfery jedynie parę wodną i wodę.

Na Torze Testowym Instytutu Kolejnictwa w Żmigrodzie firma Alstom zaprezentowała pierwszy na świecie pociąg pasażerski wyposażony w ogniwa wodorowe, które przetwarzają wodór w energię elektryczną. Jak zapewnia producent, Coradia iLint jest w pełni bezemisyjny - emituje jedynie parę wodną i wodę, całkowicie eliminując emisję CO2 do atmosfery.

- To pojazd na ogniwa wodorowe, które zamieniają wodór na energię elektryczną - tłumaczy Artur Fryczkowski, dyrektor sprzedaży i rozwoju Alstom w Polsce, na Ukrainie i w Krajach Bałtyckich. - Pociąg posiada akumulatory trakcyjne, które gromadzą tę energię i w momentach przyśpieszania lub hamowania odpowiednio ją wykorzystują.

Coradia iLint został wyposażony w systemy konwersji energetycznej, dostarczania i magazynowania energii w bateriach oraz inteligentnego zarządzania mocą napędową i dostępną energią. Według zapewnień producenta, efektywność systemu zastosowanego w pociągu jest porównywalna z klasycznym zespołem spalinowym.

Pociąg może być tankowany wodorem przy użyciu stałych lub mobilnych stacji tankowania, a na jednym tankowaniu może przejechać ok. tysiąc kilometrów.

- W ruchu regionalnym to jest kilka dni bez tankowania - podkreśla Artur Fryczkowski.

Skład może poruszać się z maksymalną prędkością do 140 km/godz. Na pokład może zabrać 300 pasażerów.

Pociągi wodorowe kursują już w Niemczech, a pierwsze seryjne takie pojazdy będą tam regularnie eksploatowane od 2022 r. Alstom będzie dostarczać te składy również do Włoch. Ponadto Coradia iLint przeszedł pomyślnie testy w Holandii i Austrii. W zeszłym roku pociąg wodorowy przez trzy miesiące jeździł w regularnych przewozach pasażerskich dla Austriackich Kolei Federalnych na regionalnych liniach kolejowych w południowej części Dolnej Austrii, zastępując pociągi spalinowe.

Kończy się remont śluzy Opatowice we Wrocławiu
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE