Małpia ospa: WHO wprowadza globalny stan zagrożenia. Przed nami trudna jesień

i

Autor: pixabay Małpia ospa: WHO wprowadza globalny stan zagrożenia. Przed nami trudna jesień

Wrocław

Pierwszy we Wrocławiu pacjent z małpią ospą wychodzi ze szpitala. „Chorych będzie więcej”

2022-07-20 8:10

Pierwszy we Wrocławiu pacjent, u którego zdiagnozowano małpią ospę, wraca do zdrowia i w najbliższych dniach opuści szpital. Mężczyzna zakaził się w Polsce, ale nie wymagał intensywnej terapii i leczony był objawowo. Na razie to jedyny potwierdzony przypadek małpiej ospy we Wrocławiu, ale zdaniem prof. Krzysztofa Simona „chorych najprawdopodobniej będzie więcej”.

Małpia ospa we Wrocławiu

Pierwszy przypadek małpiej ospy we Wrocławiu potwierdzono w piątek (15 lipca) w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego. Chory, przebywał w izolatce na Oddziale Chorób Zakaźnych, ale nie wymagał intensywnej terapii i leczony był objawowo. Lekarze określali jego stan jako średnio-lekki. Obecnie pacjent wraca już do zdrowia i w najbliższych dniach opuści szpital.

Z ustaleń lekarzy wynika, że do zakażenia doszło w Polsce. Prof. Krzysztof Simon, wojewódzki konsultant chorób zakaźnych i ordynator oddziału, zaznaczył, że na razie jest to jedyny potwierdzony przypadek małpiej ospy we Wrocławiu, ale „chorych najprawdopodobniej będzie więcej”.

ZOBACZ TEŻ: Wrocław. Miał zgwałcić 12-latka w aquaparku! Sąd aresztował Przemysława K.

Jak można zarazić się małpią ospą?

Do zarażenia małpią ospą może dojść przez kontakt z płynami ustrojowymi osoby zakażonej, kontakt błony śluzowej lub nienaruszonej skóry ze zmianami skórnymi osoby zakażonej, w tym kontakt seksualny. Zarazić można się także poprzez przedmioty skażone wirusem, takie jak pościel czy odzież, oraz drogą kropelkową podczas bezpośredniego i długotrwałego kontaktu twarzą w twarz.

Dyrektor szpitala im. J. Gromkowskiego, dr n. med. Dominik Krzyżanowski, podkreśla jednak, że ryzyko szerzenia się choroby jest niskie. Okres intubacji wynosi zwykle od 6 do 13 dni, ale może wynosić także do 21 dni.

- Choroba przeważnie przebiega łagodnie z objawami utrzymującymi się maksymalnie do 4 tygodni - wyjaśnia dr Krzyżanowski. - U niektórych osób przebiega z powikłaniami, takimi jak zapalenie płuc, zapalenie mózgu oraz wtórne zakażenia. Odsetek powikłań nie jest zbyt wielki - wynosi do ok. 11 proc., a wskaźnik śmiertelności do ok. 1 proc.

Objawy małpiej ospy

Do początkowych objawów małpiej ospy zalicza się m.in. wysoką gorączkę, powiększenie węzłów chłonnych, bóle głowy, mięśni, pleców oraz znaczne osłabienie. W późniejszym okresie może pojawić się wysypka, która przeważnie zaczyna się na twarzy, a następnie może się rozprzestrzeniać na inne części ciała.

- W czasie wystąpienia wysypki osoba chora jest zakaźna. Może się ona utrzymywać do 4 tygodni, blizny mogą być głębokie i przeważnie znikają w okresie do 4 lat - dodaje dr Krzyżanowski.

Sonda
Czy obawiasz się małpiej ospy?
Mafia śmieciowa zakopywała odpady w Przemęckim Parku Krajobrazowym