Pierwszy we Wrocławiu pacjent z małpią ospą wychodzi ze szpitala. „Chorych będzie więcej”

2022-07-20 8:10

Pierwszy we Wrocławiu pacjent, u którego zdiagnozowano małpią ospę, wraca do zdrowia i w najbliższych dniach opuści szpital. Mężczyzna zakaził się w Polsce, ale nie wymagał intensywnej terapii i leczony był objawowo. Na razie to jedyny potwierdzony przypadek małpiej ospy we Wrocławiu, ale zdaniem prof. Krzysztofa Simona „chorych najprawdopodobniej będzie więcej”.

Małpia ospa: WHO wprowadza globalny stan zagrożenia. Przed nami trudna jesień

i

Autor: Pixabay.com Małpia ospa: WHO wprowadza globalny stan zagrożenia. Przed nami trudna jesień

Małpia ospa we Wrocławiu

Pierwszy przypadek małpiej ospy we Wrocławiu potwierdzono w piątek (15 lipca) w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego. Chory, przebywał w izolatce na Oddziale Chorób Zakaźnych, ale nie wymagał intensywnej terapii i leczony był objawowo. Lekarze określali jego stan jako średnio-lekki. Obecnie pacjent wraca już do zdrowia i w najbliższych dniach opuści szpital.

Z ustaleń lekarzy wynika, że do zakażenia doszło w Polsce. Prof. Krzysztof Simon, wojewódzki konsultant chorób zakaźnych i ordynator oddziału, zaznaczył, że na razie jest to jedyny potwierdzony przypadek małpiej ospy we Wrocławiu, ale „chorych najprawdopodobniej będzie więcej”.

ZOBACZ TEŻ: Wrocław. Miał zgwałcić 12-latka w aquaparku! Sąd aresztował Przemysława K.

Jak można zarazić się małpią ospą?

Do zarażenia małpią ospą może dojść przez kontakt z płynami ustrojowymi osoby zakażonej, kontakt błony śluzowej lub nienaruszonej skóry ze zmianami skórnymi osoby zakażonej, w tym kontakt seksualny. Zarazić można się także poprzez przedmioty skażone wirusem, takie jak pościel czy odzież, oraz drogą kropelkową podczas bezpośredniego i długotrwałego kontaktu twarzą w twarz.

Dyrektor szpitala im. J. Gromkowskiego, dr n. med. Dominik Krzyżanowski, podkreśla jednak, że ryzyko szerzenia się choroby jest niskie. Okres intubacji wynosi zwykle od 6 do 13 dni, ale może wynosić także do 21 dni.

- Choroba przeważnie przebiega łagodnie z objawami utrzymującymi się maksymalnie do 4 tygodni - wyjaśnia dr Krzyżanowski. - U niektórych osób przebiega z powikłaniami, takimi jak zapalenie płuc, zapalenie mózgu oraz wtórne zakażenia. Odsetek powikłań nie jest zbyt wielki - wynosi do ok. 11 proc., a wskaźnik śmiertelności do ok. 1 proc.

Objawy małpiej ospy

Do początkowych objawów małpiej ospy zalicza się m.in. wysoką gorączkę, powiększenie węzłów chłonnych, bóle głowy, mięśni, pleców oraz znaczne osłabienie. W późniejszym okresie może pojawić się wysypka, która przeważnie zaczyna się na twarzy, a następnie może się rozprzestrzeniać na inne części ciała.

- W czasie wystąpienia wysypki osoba chora jest zakaźna. Może się ona utrzymywać do 4 tygodni, blizny mogą być głębokie i przeważnie znikają w okresie do 4 lat - dodaje dr Krzyżanowski.

Sonda
Czy obawiasz się małpiej ospy?
Mafia śmieciowa zakopywała odpady w Przemęckim Parku Krajobrazowym

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki