Koncepcja ogrodu wodnego okolicach Ostrowa Tumskiego

i

Autor: Xiao Yuqing Koncepcja ogrodu wodnego okolicach Ostrowa Tumskiego

Pływające ogrody we Wrocławiu. Są już projekty i szkice [AUDIO, ZDJĘCIA]

2016-02-21 9:37

Na stworzenie na Odrze pływających ogrodów wpadł Kamil Zaręba, którego znacie jako twórcę domu na wodzie. Do współpracy zaangażował polskich i chińskich studentów.

Ogrody pływające na platformach przycumowanych do brzegu to jeden z nowych projektów, który zakiełkował w głowie Kamila Zaremby. Jego zdaniem mogłyby posłużyć ludziom i ... zwierzętom.

- Z jednej strony pokazujemy funkcje użytkowe, dając ludziom możliwość spędzenia czasu w atrakcyjnej formie. Z drugiej strony zapewniamy zaplecze dla fauny i flory, przede wszystkim ptactwa wodnego - tłumaczy Kamil Zaremba.

Wspólna praca Polaków i Chińczyków

Projekty ogrodów wodnych przygotowali studenci specjalności chińsko - polskiej na kierunku architektura krajobrazu, Chińczycy z Hunan Agricultural University of Changsha w Chinach oraz Polacy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Powstały one podczas zajęć prowadzonych jeszcze w 2014 roku przez dr inż. architekt Annę Bocheńską-Skałecką oraz mgr inż. arch. kraj. Agnieszkę Bocheńską z Instytutu Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Gdzie mogą powstać pływające ogrody?

Studenci wskazali też miejsca, gdzie pływające ogrody mogłyby się pojawić - na przykład koło Urzędu Wojewódzkiego czy w rejonie mostów Pomorskich.

- Studenci wybierali swoje lokalizacje ze względu na analizę krajobrazową i widokową. Były to różne rozwiązania, pomysły i szkice koncepcyjne: od małych, minimalistycznych form do dużych, gdzie już ludzie mogliby też wchodzić na to i siedzieć - opowiada mgr inż. arch. kraj. Agnieszka Bocheńska.

Koncepcja ogrodu wodnego okolicach mostu Oławskiego

i

Autor: Luo Yunqi Koncepcja ogrodu wodnego okolicach mostu Oławskiego

Potrzebne pieniądze

Kamil Zaremba stara się teraz o pozyskanie inwestora do sfinansowania całego projektu.

Pływać może nie tylko ogród

Podobne ogrody, ale też i restauracje pływające na rzece istnieją w Paryżu, Berlinie, Wiedniu, Amsterdamie czy Kopenhadze. Podobne rozwiązania stosowane były też i u nas. W Breslau w okresie od XIX wieku do drugiej wojny światowej istniały pływające kąpieliska i łaźnie.

Koncepcja ogrodu wodnego przy nabrzeżu F. Joliot-Curie

i

Autor: Yang Kaiquin Koncepcja ogrodu wodnego przy nabrzeżu F. Joliot-Curie

Posłuchaj materiału reportera Radia ESKA Arka Gołki:

Czytaj także: Oszustki z Wrocławia. Tych kobiet szuka policja! [GALERIA]​