Najdroższy w historii gołąb został sprzedany za ponad 2,5 mln euro

i

Autor: Pexels/cc0/pixabay.com Najdroższy w historii gołąb został sprzedany za ponad 2,5 mln euro

Pod Miliczem od 70 lat hodują gołębie pocztowe. Najcenniejsze okazy tego gatunku są warte miliony euro [AUDIO]

2019-04-12 18:14

Dla wielu wrocławian są zmorą, a dla hodowców to prawdziwy skarb! Hodowla gołębi pocztowych nie należy do najłatwiejszych, ale w wielu przypadkach poświęcenie się opłaca. Najdroższy gołąb pocztowy na świecie został sprzedany za ponad 2,5 mln euro. Pod Miliczem od 70 lat zajmują się tymi niezwykłymi ptakami.

Nawet 2,5 miliona euro - to rekordowa kwota zapłacona za gołębia pocztowego. Gołębie pocztowe hodowane są m.in w okolicach Milicza. Ich historia trwa od ponad 70 lat, choć jak przyznają hodowcy, praca z ptakami jest sporym wyzwaniem. Gołębie pocztowe, choć podobne do tych ulicznych, wymagają dużo zaangażowania.

>>> Bednarek, Sinckler, Lubrano na ratunek śpiewającym ptakom! Wrocławskie zoo zaprasza na koncert charytatywny

- Trzeba nakarmić, napoić, podać witaminy i przede wszystkim posprzątać, najlepiej odkurzaczem, żeby gołębie nie wdychały kurzu - wyjaśnia prezes hodowców Kazimierz Nowakowski. - Dwa razy w tygodniu należy gołębie wykąpać. Później kładą się na dachu, na słońcu i schną - dodaje.

Hodowcy gołębi spod Milicza

i

Autor: Sebastian Stelmach Hodowcy gołębi spod Milicza

- Do tego treningi, dzięki którym gołębie przelatują nawet setki kilometrów - dodaje hodowca Roman Reszelski. - Przede wszystkim obloty wokół gołębnika. Oprócz tego wywozimy je na odległość 20 km i puszczamy tak, żeby wiedziały, że mają lecieć do domu. Uliczny gołąb nie przeleci na raz 10 km, a nasz pokona nawet tysiące kilometrów - dodaje.

Dzięki treningom gołębie osiągają w locie prędkość nawet 115 kilometrów na godzinę. Obecnie na terenie powiatu milickiego jest 93 hodowców, którzy opiekują się ponad 9-cioma tysiącami gołębi. Sezon na gołębie loty rozpocznie się pod koniec kwietnia i potrwa do jesieni.​

Więcej w materiale reportera Radia ESKA, Sebastiana Stelmacha:

Czytaj także: Co zrobić, kiedy serce przestanie bić? Wrocławscy policjanci uczyli się, jak reanimować psy! [ZDJĘCIA]

Zobacz WIDEO: