Prawie 500 interwencji straży pożarnej, 100 podtopionych gospodarstwtom

i

Autor: Tomasz Golla

Stany alarmowe na rzekach

Podtopienia na Dolnym Śląsku. W pięciu miejscach stany alarmowe. Wstrzymane pociągi z Wrocławia

2022-08-23 14:35

Już ponad 48 godzin trwa walka z zalewającą miejscowość Strzelce wodą. Rzeka wylała w tym miejscu już po raz drugi w ciągu zaledwie trzech dni. Alarmująca sytuacja jest również na innych rzekach Dolnego Śląska. Już na pięciu wodowskazach woda przekracza stany alarmowe. Wojewoda dolnośląski uspokaja jednak, że sytuacja jest pod kontrolą.

Trwa walka z podtopieniami na Dolnym Śląsku. Najtrudniejsza sytuacja wciąż utrzymuje się w Gminie Marcinowice, w powiecie świdnickim. Już po raz drugi w ciągu trzech dni z brzegów wystąpiła rzeka Czarna Woda, która zalewa sąsiadujące z nią posesje. W walce z żywiołem mieszkańców wspiera około 25 jednostek państwowej i ochotniczej straży pożarnej. Wciąż na Czarnej Wodzie w Gniechowicach woda przekracza stan alarmowy.

>>> Prawie 500 interwencji straży pożarnej, 100 podtopionych gospodarstw. Skutki opadów deszczu na Dolnym Śląsku

Jak informuje Urząd Gminy Marcinowice, w związku z wysokim poziomem wody ruch kolejowy na trasie Świdnica-Wrocław został wstrzymany. Na stronie Kolei Dolnośląskich możemy przeczytać, że na trasie tej uruchomiona została komunikacja zastępcza.

Jak poinformował wojewoda dolnośląski, Jarosław Obremski w związku z bardzo intensywnymi punktowymi opadami służby interweniowały ponad 150 razy w ciągu ostatniej doby, najwięcej w powiecie strzelińskim. Do potopień i zalania pól doszło również w Gminie Świdnica. Podwyższony poziom wód odnotowuje się również w Łażanach, w Gminie Żarów.

Stan alarmowy występuje już w pięciu miejscach na Dolnym Śląsku. W dalszym ciągu dotyczy to dwóch wodowskazów na Ślęzie, w Borowie i Białobrzeziu, w pow. strzelińskim. Jak informuje wojewoda Obremski, w Borowie mamy do czynienia z najwyższym przekroczeniem stanu alarmowego, ale wójt gminy uspokaja, że do przekroczenia korony wałów jest stosunkowo daleko.

Podtopienia w Strzelcach na Dolnym Śląsku. Zobacz zdjęcia!

Stan alarmowy przekroczony został również na Oławie w Zborowicach (pow. strzeliński) o 21 cm. Ponownie podniósł się poziom wody w Bystrzycy w Kraskowie i utrzymuje się na granicy stanu alarmowego. O 30 cm stan alarmowy został przekroczony na Nysie Szalonej w Jaworze, ale tam odnotowuje się trend malejący.

Czytaj także: Dzierżoniów: Remontowany stadion zamienił się w basen! Miesięczna norma opadów osiągnięta w jeden dzień!

Wojewoda podkreślił, że ważne jest, jakie są obecnie prognozy pogody, a zapowiadane są do środowego poranka opady na poziomie 15 do 20 mm deszczu.

- To nie jest dramatyczne, ale nie daje też komfortu. Niepokoi nas, że zapowiadane są też burze. A burze mają to do siebie, że są punktowe i w tym miejscu może dojść do większego opadu w jednym miejscu i wezbrania. Trudniej też przewidzieć, w którym punkcie będą burze - powiedział wojewoda.

Stadion w Dzierżoniowie kompletnie zalany!