Pogodowy armageddon na Dolnym Śląsku! III stopień zagrożenia lawinowego, ale to nie koniec

i

Autor: OSP Smolec/facebook Pogodowy armageddon na Dolnym Śląsku! III stopień zagrożenia lawinowego, ale to nie koniec

Kiedy przestanie wiać?

Pogodowy armagedon na Dolnym Śląsku! III stopień zagrożenia lawinowego, ale to nie koniec

2023-02-02 14:53

W Karkonoszach obowiązuje III stopień zagrożenia lawinowego. Wieje silny wiatr powodujący zamieć i zawieje, a widzialność ogranicza mgła. Ponadto na całym Dolnym Śląsku panują bardzo trudne warunki atmosferyczne.

Ratownicy Karkonoskiej Grupy GOPR poinformowali w czwartek, 2 lutego, że w ciągu ostatnich 48 godzin w górnych partiach Karkonoszy spadło ok. 30-35 cm śniegu. Opadom towarzyszy silny, zachodni wiatr o prędkości w porywach nawet do 30 m/s, który transportuje śnieg i odkłada na strony zawietrzne. - Dużego zagrożenia lawinami należy się spodziewać w miejscach większego odkładania śniegu pochodzącego zarówno z bieżących jak i poprzednich opadów, co może formować niebezpieczne deski śnieżne – ostrzegają GOPR-owcy.

Grubość pokrywy śnieżnej w wyższych partiach gór wynosi od 60 do 120 cm. Więcej śniegu zalega w obszarach zagłębionych, za przełamaniem terenu na stronach zawietrznych w kotłach polodowcowych oraz na niektórych stromych zboczach powyżej górnej granicy lasu.

- Pokrywa śnieżna na wielu stromych stokach jest związana umiarkowanie bądź słabo. W tych miejscach przenoszony przez wiatr śnieg został odłożony w formie poduszek śniegowych będących groźnymi, lawinowymi pułapkami – wskazano w komunikacie.

Ratownicy podkreślają, że warunki turystyczne na szlakach są bardzo trudne i zalecają używanie raczków oraz kijków. „Do wyjścia w góry należy się dobrze przygotować. W ciągu dnia prognozowane są dalsze opady śniegu przy silnie wiejącym wietrze” – zapowiadają. Apelują przy tym, aby poruszać się tylko po wyznaczonych, otyczkowanych szlakach turystycznych.

Temperatura w szczytowych partiach Karkonoszy wynosi od minus 7 st. C. rano do minus 5 st. C. w dzień. Wiatr z kierunków zachodnich, bardzo silny, o prędkości w porywach nawet do 30 m/s powoduje zamieć i zawieje, a także obniża temperaturę odczuwalną. Widzialność ogranicza mgła.

Cyklon Oleg przechodzi przez Polskę

Bardzo trudne warunki atmosferyczne są nie tylko w górach, ale również w innych rejonach Dolnego Śląska. Jeszcze w czwartek do południa obowiązywało ostrzeżenie meteorologiczne przed silnym wiatrem. Niestety, mimo że na razie IMGW nie wydało nowego alertu, nie należy spodziewać się poprawy pogody, a kolejne ostrzeżenia są tylko kwestią czasu.

Sprawcą fatalnej pogody we Wrocławiu i w regionie jest cyklon Oleg, który przechodzi przez Polskę. Niestety, na razie na poprawę nie możemy liczyć.

Bardzo mocno będzie wiało w regionie do soboty (4 lutego). Ponadto w piątek (3 lutego) można spodziewać się oblodzenia, a także intensywnych opadów mokrego śniegu i deszczu.

Wiszące lalki i misie na drzewie. Upiorny skwerek na dużym osiedlu