Izba wytrzeźwień

i

Autor: Cezary Pecold/SE Śmierć w izbie wytrzeźwień we Wrocławiu / zdjęcie ilustracyjne

Policjanci katowali związanego mężczyznę? Jest reakcja komendanta z Wrocławia

2021-09-02 11:29

Czterech policjantów zostało zawieszonych w czynnościach służbowych, wobec dwóch wszczęto procedurę wydalenia ze służby. To efekt tragicznej śmierci młodego mężczyzny w izbie wytrzeźwień we Wrocławiu. To co się tam działo budzi grozę.

Do tragicznych wydarzeń doszło 30 lipca br. Po godzinie 22.30 policjanci zostali wezwani przez pracowników pogotowia ratunkowego, którzy udzielali pomocy medycznej mężczyźnie znajdującemu się przy jednym z przystanków MPK na Hubach. Młody mężczyzna, obywatel Ukrainy, był pijany i agresywny, więc został zawieziony do izby wytrzeźwień (Wrocławskiego Ośrodka Pomocy Osobom Nietrzeźwym). Później rozegrał się dramat. Funkcjonariusze nie mogli sobie poradzić z rozjuszonym 25-latkiem, na miejsce wezwano posiłki. W sumie czterech mundurowych próbowało poskromić zatrzymanego. W końcu udało się go obezwładnić i zapiąć w pasy w jednym z pomieszczeń izby. Wtedy miało dojść do wstrząsających wydarzeń. Jak informuje Wyborcza Wrocław, która dotarła do monitoringu z izby, związany pasami mężczyzna był bity pięściami, pałkami, a także spryskany gazem łzawiącym. Policjanci mieli sobie żartować nawet wtedy, gdy mężczyzna przestał się ruszać. Dopiero po pewnym czasie funkcjonariusze zorientowali się, co się dzieje. Na pomoc było już jednak za późno. Mimo długiej reanimacji mężczyzny nie udało się uratować.

Potężny pożar na Swojczyckiej we Wrocławiu

Czterej policjanci zawieszeni. Dwóch będzie wydalonych ze służby? 

Śledztwo prowadzi Prokuratura Okręgowa w Świdnicy. W środę wieczorem wrocławska policja poinformowała, że są prowadzone czynności wyjaśniające wobec dwóch funkcjonariuszy. Gdy Wyborcza Wrocław opisała to, co widać na monitoringu z izby, Komenda Miejskiej Policji we Wrocławiu wydała nowe oświadczenie.

„Na podstawie analizy zgromadzonych materiałów, Komendant Miejski Policji we Wrocławiu w dniu 1 września 2021 roku, mając na względzie całkowity brak akceptacji dla zachowań podległych funkcjonariuszy niezgodnych z prawem, podjął decyzję o zawieszeniu w czynnościach służbowych czterech z interweniujących na miejscu funkcjonariuszy, a wobec dwóch z nich wszczęto procedurę w kierunku wydalenia ze służby. Powodem było podejrzenie zastosowania przez nich środków przymusu bezpośredniego nieadekwatnie do sytuacji, a także naruszenie przepisów wewnętrznych obowiązujących na terenie działania Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu” – czytamy w oświadczeniu podpisanym przez asp. sztab. Łukasza Dutkowiaka, rzecznika Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu.

Kłęby czarnego dymu i wybuchy. Potężny pożar we Wrocławiu. Zobaczcie galerię poniżej.

Sonda
Czy czujesz zagrożenie ze strony policji?