Uniwersytet Wrocławski bardzo wysoko w światowym rankingu!

i

Autor: Tomasz Sikora / mat. prasowe

Polski Nobel? Uniwersytet Wrocławski przyzna najwyższą nagrodę naukową w Polsce

2021-02-18 14:40

Uniwersytet Wrocławski po raz pierwszy przyzna w tym roku najwyższą nagrodę finansową w polskiej nauce. 200 tysięcy złotych trafi do jednego z naukowców wytypowanych przez senaty najlepszych polskich uczelni badawczych. „Nagroda Heisiga" bywa już nazywana polskim odpowiednikiem Nagrody Nobla.

W tym roku na Uniwersytecie Wrocławskim zostanie przyznana najwyższa nagroda finansowa w polskiej nauce, ufundowana przez niemieckiego lekarza Norberta Heisiga

- W tym roku na naszej uczelni po raz pierwszy przyznany zostanie polski „mały Nobel” - Nagroda Heisiga - informuje rzeczniczka prasowa Uniwersytetu Wrocławskiego, Katarzyna Uczkiewicz. - 200 tys. zł trafi do jednego z 20 naukowców, prowadzących badania na polskich uczelniach. Finałową dwudziestkę wytypują senaty najlepszych polskich uczelni, biorących udział w programie Inicjatywa Doskonałości Uczelnia Badawcza.

Profesor Norbert Heisig to niemiecki lekarz, który urodził się w 1933 r. we Wrocławiu. Studia medyczne łączył z filologią klasyczną na uniwersytetach we Fryburgu, Tybindze i Hamburgu. W 2000 roku przeszedł na emeryturę i zaangażował się m.in. we wsparcie środowiska akademickiego Uniwersytetu Wrocławskiego. Z jego inicjatywy odmalowano m.in. barokowe sklepienie w Oratorium Marianum w gmachu głównym Uniwersytetu Wrocławskiego. Teraz staje się fundatorem najwyższej nagrody finansowej dla polskiego naukowca, której dysponentem będzie wrocławska uczelnia.

Po raz pierwszy Nagroda Heisiga przyznana zostanie w październiku 2021 roku.

- W tej chwili senaty 20 polskich uczelni debatują, jakie zgłosić kandydatury - wyjaśnia rektor Uniwersytetu Wrocławskiego, prof. Przemysław Wiszewski - Faktycznie 200 tys. zł to najwyższa polska nagroda dla naukowca. Co istotne, laureat będzie mógł zrobić z pieniędzmi, co mu się podoba. W to nie wnikamy - zależy nam natomiast, by nagrodzić osobę, której badania mają wpływ na naukę na poziomie światowym.

Celem nagrody jest uhonorowanie polskich naukowców, którzy prowadzą badania na najwyższym poziomie, a ich odkrycia zmieniają świat.

- Chcemy, by te najlepsze polskie uczelnie, takie jak Uniwersytet Wrocławski, brały udział w światowym wyścigu naukowym - mówi prof. Eugeniusz Zych, prorektor Uniwersytetu Wrocławskiego ds. badań naukowych. - Nasi fizycy, chemicy, biotechnolodzy, ale także przedstawiciele nauk społecznych i humanistycznych często są członkami najlepszych światowych zespołów badawczych. To, czego polskiej nauce brakuje, to „równania do gór”. Tego, byśmy mieli zawodników na równym, wysokim poziomie, a nie jedynie nielicznych światowej klasy solistów.

W tej chwili Uniwersytet Wrocławski czeka na zgłoszenia. W kilkustopniowym postępowaniu konkursowym powołana przez rektora Uniwersytetu Wrocławskiego kapituła wyłoni pierwszego laureata Nagrody Heisiga. Jej uroczyste wręczenie nastąpi 1 października 2021 r. Nagroda ma być przyznawana co dwa lata.

Wystawa dzieł sztuki kupionych od wrocławskich artystów