Budżet Obywatelski Wrocławia

i

Autor: pixabay.com

Budżet Obywatelski Wrocławia. Mieszkańcy zgłosili ponad 360 projektów

2021-02-18 11:06

Ponad 360 projektów zgłosili mieszkańcy Wrocławia w ramach tegorocznej edycji Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Najwięcej przedsięwzięć dotyczy zieleni i rekreacji oraz budowy pieszych i rowerowych ścieżek. Wstępna lista projektów poddanych pod głosowanie zostanie opublikowana 23 sierpnia.

To już dziewiąta edycja Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Do tej pory w ramach budżetu obywatelskiego w stolicy Dolnego Śląska zrealizowano lub jest w realizacji 410 projektów za blisko 171 mln zł.

- Coraz więcej decyzji oddajemy w ręce mieszkanek i mieszkańców, a miasto jest pełne inwestycji, zaproponowanych przez liderów i wybranych dzięki oddanym głosom - mówi Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych wrocławskiego magistratu.

W tym roku wrocławianie zgłosili ponad 360 projektów do budżetu obywatelskiego. Najwięcej proponowanych przedsięwzięć dotyczy zieleni i rekreacji oraz budowy chodników i ścieżek rowerowych. Teraz projekty będą oceniane przez urzędników i konsultowane z ich liderami. Wstępna lista projektów poddanych pod głosowanie zostanie opublikowana 23 sierpnia. Głosowanie rozpocznie się 24 września.

Mieszkańcy Wrocławia mogą też decydować o realizacji drobnych przedsięwzięć o zasięgu osiedlowym w ramach program Mikrogranty. W tym roku mieszkańcy zgłosili do tego programu 190 przedsięwzięć.

- 190 projektów w jednym naborze to naprawdę dużo.W zeszłym roku w trzech naborach było 456 projektów, a teraz po jednym już mamy prawie połowę tego - mówi Kajetan Buturlak ze Strefy Kultury Wrocław.

W ramach tego programu można uzyskać do 10 tys. zł na realizację zgłoszonego projektu, a o przyznaniu grantu decyduje jury.

W 2019 roku uruchomiono również pilotażową edycję Funduszu Osiedlowego. Tu budżet zaplanowany jest w cyklu dwuletnim i wynosi 40 mln zł. Projekty do realizacji zgłaszają rady osiedli po konsultacjach z mieszkańcami.

- Fundusz Osiedlowy jest komplementarny wobec Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego i pozwala realizować te najbardziej lokalne, osiedlowe inwestycje, bez konieczności głosowania na nie – mówi Sebastian Wolszczak, dyrektor Wydziału Partycypacji Społecznej wrocławskiego magistratu. - To mieszkańcy zgłaszają je do swoich rad osiedli a radni osiedlowi w wyniku dyskusji z mieszkańcami wskazują, które inwestycje powinny zostać wykonane.

Czy znasz dawne nazwy ulic we Wrocławiu?

Pytanie 1 z 10
Aleja Karkonoska była kiedyś ulicą:
Wystawa dzieł sztuki kupionych od wrocławskich artystów