Budżet Obywatelski Wrocławia. Mieszkańcy zgłosili ponad 360 projektów

2021-02-18 11:06
Budżet Obywatelski Wrocławia
Autor: pixabay.com

Ponad 360 projektów zgłosili mieszkańcy Wrocławia w ramach tegorocznej edycji Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Najwięcej przedsięwzięć dotyczy zieleni i rekreacji oraz budowy pieszych i rowerowych ścieżek. Wstępna lista projektów poddanych pod głosowanie zostanie opublikowana 23 sierpnia.

To już dziewiąta edycja Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Do tej pory w ramach budżetu obywatelskiego w stolicy Dolnego Śląska zrealizowano lub jest w realizacji 410 projektów za blisko 171 mln zł.

- Coraz więcej decyzji oddajemy w ręce mieszkanek i mieszkańców, a miasto jest pełne inwestycji, zaproponowanych przez liderów i wybranych dzięki oddanym głosom - mówi Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych wrocławskiego magistratu.

W tym roku wrocławianie zgłosili ponad 360 projektów do budżetu obywatelskiego. Najwięcej proponowanych przedsięwzięć dotyczy zieleni i rekreacji oraz budowy chodników i ścieżek rowerowych. Teraz projekty będą oceniane przez urzędników i konsultowane z ich liderami. Wstępna lista projektów poddanych pod głosowanie zostanie opublikowana 23 sierpnia. Głosowanie rozpocznie się 24 września.

Mieszkańcy Wrocławia mogą też decydować o realizacji drobnych przedsięwzięć o zasięgu osiedlowym w ramach program Mikrogranty. W tym roku mieszkańcy zgłosili do tego programu 190 przedsięwzięć.

- 190 projektów w jednym naborze to naprawdę dużo.W zeszłym roku w trzech naborach było 456 projektów, a teraz po jednym już mamy prawie połowę tego - mówi Kajetan Buturlak ze Strefy Kultury Wrocław.

W ramach tego programu można uzyskać do 10 tys. zł na realizację zgłoszonego projektu, a o przyznaniu grantu decyduje jury.

W 2019 roku uruchomiono również pilotażową edycję Funduszu Osiedlowego. Tu budżet zaplanowany jest w cyklu dwuletnim i wynosi 40 mln zł. Projekty do realizacji zgłaszają rady osiedli po konsultacjach z mieszkańcami.

- Fundusz Osiedlowy jest komplementarny wobec Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego i pozwala realizować te najbardziej lokalne, osiedlowe inwestycje, bez konieczności głosowania na nie – mówi Sebastian Wolszczak, dyrektor Wydziału Partycypacji Społecznej wrocławskiego magistratu. - To mieszkańcy zgłaszają je do swoich rad osiedli a radni osiedlowi w wyniku dyskusji z mieszkańcami wskazują, które inwestycje powinny zostać wykonane.

Wystawa dzieł sztuki kupionych od wrocławskich artystów
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE