Ponad połowa mieszkańców Dolnego Śląska jest już zaszczepiona

i

Autor: Piotr Lampkowski / Super Express

Ponad połowa mieszkańców Dolnego Śląska jest już zaszczepiona

2021-07-30 7:54

Już ponad milion mieszkańców Dolnego Śląska jest w pełni zaszczepionych. Najwięcej osób przyjęło szczepionkę we Wrocławiu i podwrocławskich gminach, a także w Karpaczu, Złotoryi, Lubaniu i w Kamiennej Górze. Najchętniej szczepią się osoby starsze, ale rośnie też liczba zaszczepionych nastolatków.

Ponad 50 proc. mieszkańców Dolnego Śląska zaszczepiło się już przeciwko COVID-19. Pierwszą dawkę szczepionki przyjęło ponad 80 proc. osób z grupy wiekowej 70+, prawie 70 proc. osób w wieku 60-69 lat, ponad 50 proc. w wieku 40-59 lat i prawie 45 proc. osób w wieku 20-39 lat. Wśród najmłodszych (12-19 lat) pierwszą dawkę przyjęło prawie 30 proc. osób.

ZOBACZ TEŻ: Wrocławski klub wpuści tylko zaszczepionych. Internauci podzieleni

W grupie najmłodszych (12-19 lat) najwięcej osób zaszczepiło się we Wrocławiu i Kobierzycach - po 45 proc. W grupie pomiędzy 20. a 39. rokiem życia we Wrocławiu zaszczepiło się 73 proc. mieszkańców, a w grupie 40-59 lat – 51 proc. Najwięcej osób w wieku 60-69 lat zaszczepiło się w gminie Zagrodno – 79 proc. Z kolei prawie 100 proc. osób powyżej 70. roku życia zaszczepiło się w Karpaczu.

Stosunkowo najwięcej zaszczepionych jest we Wrocławiu, gdzie szczepionkę otrzymało już 59,9 proc. mieszkańców miasta. To czwarty wynik w Polsce. Wśród pierwszej setki gmin w Polsce, w których odsetek osób zaszczepionych jest najwyższy, pięć jest na Dolnym Śląsku. Oprócz Wrocławia są to Kobierzyce, Długołęka, Szczawno-Zdrój oraz Siechnice. W dawnym województwie jeleniogórskim najlepsze wyniki notują Karpacz, Lubań, Kamienna Góra i Jelenia Góra, a w dawnym województwie legnickim – Złotoryja i Legnickie Pole.

CZYTAJ WIĘCEJ: Już 3 tysiące osób zaszczepiło się w autobusie MPK Wrocław

Wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski podkreśla, że w dolnośląskich szpitalach trwają już przygotowania do czwartej fali zakażeń koronawirusem. Zdaniem wojewody w czwartej fali zakażeń Dolny Śląsk powinien przygotować się na tysiąc hospitalizacji związanych z COVID-19. W szczycie trzeciej fali maksymalne obłożenie łóżek covidowych w dolnośląskich szpitalach wynosiło ponad 2,8 tys.

- Robimy rutynowe przeglądy, które muszą być w szpitalach, także w szpitalu tymczasowym - mówi Jarosław Obremski. - Szpital tymczasowy, patrząc na scenariusze, które mogą się zdarzyć, raczej nie powinien być otwierany wcześniej niż 15 września, mam nadzieję, że później, a jeszcze lepiej, jak w ogóle nie będzie potrzeby otwierania tego szpitala.

Express Biedrzyckiej - Bolesław Piecha: Obowiązek szczepień to ostateczność
Sonda
Czy powinno się wprowadzać obostrzenia tylko dla niezaszczepionych?