Powódź w Kłodzku. Ołtarze pływały w kilku metrowej wodzie. Ta powódź była najgorsza

i

Autor: Tomasz Nowociński/Super Express

Ogromne straty

Powódź uszkodziła setki zabytków na Dolnym Śląsku. Niektóre mają po kilkaset lat

2024-09-26 8:37

Powódź, która przetoczyła się przez południowo-zachodnią część kraju, uszkodziła setki zabytków. Zniszczony został m.in. średniowieczny most, fala porwała figurę św. Jana Nepomucena, zalany został klasztor franciszkański. To tylko niektóre z zabytków Ziemi Kłodzkiej, które zostały zniszczone przez żywioł. Pracownicy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków ruszyli w teren liczyć straty. Ministerstwo zabezpieczyło na razie 100 mln zł.

Wielka woda zniszczyła setki zabytków

Pracownicy urzędu konserwatorskiego sprawdzają, w jakim stanie są zabytki po przejściu powodzi. Wojewódzki dolnośląski konserwator zabytków Daniel Gibski powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że nie sposób jeszcze obecnie ocenić strat.

- Ja bym mówił nawet o setkach obiektów i to nie tylko tych jednostkowo wpisanych do rejestru zabytków, ale także będących w wojewódzkiej czy gminnej ewidencji zabytków - podkreślił Daniel Gibski. - Bo niektóre z tych budynków nie były objęte ochroną poprzez wpis do rejestru zabytków, ale są obiektami zabytkowymi, historycznymi.

Ogromne zniszczenia na Ziemi Kłodzkiej

Pracownicy urzędu pracują głównie na terenie Ziemi Kłodzkiej, gdzie straty są największe. Zniszczone zostały obiekty mające po kilkaset lat.

- Przede wszystkim myślę tu o klasztorze franciszkanów w Kłodzku, o moście i figurze św. Jana Nepomucena w Lądku-Zdroju, ale są także inne obiekty, jak kaplica św. Onufrego w Stroniu Śląskim - wyliczał konserwator zabytków. - To są takie obiekty, które ucierpiały jednostkowo. Ale skala jest zupełnie inna i dotyczy ona tkanki urbanistycznej miast, którędy przeszła fala.

W czyszczeniu zabytków pomagają wolontariusze. Pomóc obiecali też architekci i konserwatorzy zabytków. W planie jest stworzenie grup specjalistów, którzy będą oceniać stan poszczególnych obiektów.

- Ta grupa miałaby za zadanie oceniać stan techniczny obiektów, które mogą być uszkodzone, ale dla laika uszkodzenia mogą nie być widoczne - powiedział Daniel Gibski. - Może to być np. kwestia fundamentowania, może kwestia stabilności murów.

Wsparcie z ministerstwa

W szacowanie strat mają się włączyć także zespoły Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego do tej pory zadeklarowali wsparcie w wysokości 100 milionów złotych na zabytki zniszczone podczas powodzi. Nabór ruszy w styczniu 2025 r.

Sonda
Wspierasz zbiórki dla powodzian?
Tak pomaga sobie lokalna społeczność w Kłodzku
Listen on Spreaker.