Oficjalny komunikat Mercedesa w tej sprawie ma być podany pod koniec tygodnia

i

Autor: Lebubu93/CCASA 3.0/wikimedia.org Oficjalny komunikat Mercedesa w tej sprawie ma być podany pod koniec tygodnia

Producent Mercedesa wybrał Polskę. Koncern wybuduje fabrykę w Jaworze na Dolnym Śląsku

2016-05-04 13:33

Dzięki inwestycji Daimler AG pracę znajdzie około półtora tysiąca osób. Produkcja ma ruszyć w 2020 roku.

Decyzja została już podjęta - ogłosił dziś "Puls Biznesu". Nie ma jeszcze oficjalnego komunikatu w tej sprawie. Pojawi się najprawdopodobniej pod koniec tygodnia, po uzgodnieniu go z polskim rządem. Sukces negocjacji z Daimler AG ogłosił jednak na Twitterze Sławomir Majman, szef Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

W fabrykę silników w Jaworze koncern ma zainwestować w początkowym etapie około 500 milionów euro. Będzie to pierwszy zakład w Polsce, w którym wytwarzane mają być części do samochodów marki Mercedes-Benz. Fabryka ma produkować silniki czterocylindrowe oraz silniki diesla. Produkcja ma wystartować za cztery lata.

Były obawy czy nam się uda

Mimo wcześniejszych deklaracji władz koncernu, że Polska jest jedną z rozpatrywanych lokalizacji, kilka dni temu wydawało się, że nasza kandydatura jest zagrożona. To dlatego, że, jak ustalił reporter Radia ESKA Damian Bonarek, w związku ze zmianą władzy w kraju, niedawno zmienił się także zarząd Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Okazało się, że przedstawiciele Mercedesa zdecydowali się jednak na Dolny Śląsk. Jawor ma na tym skorzystać z kilku powodów. Inwestycja powinna zmniejszyć wynoszące tam 18 procent bezrobocie. Poza tym dzięki budowie fabryki powstaną też nowe drogi i infrastruktura.

Czytaj także: Poszukiwania złotego pociągu mogą ruszyć jeszcze w maju. Jest zgoda PKP na przeprowadzenie prac