szpital koszarowa profesor simon

i

Autor: Patrycja Nawrocka

Prof. Krzysztof Simon odznaczony medalem. „Moja walka z epidemią jest walką z ciemnogrodem”

2021-03-24 9:36

Prof. Krzysztof Simon został odznaczony Medalem 75-lecia misji Jana Karskiego. Ordynator oddziału zakaźnego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu został uhonorowany za wkład w walkę z pandemią koronawirusa. „Jego głos nie pozwala na obojętność i jest zrozumiały dla wszystkich” - czytamy w uzasadnieniu decyzji o przyznaniu medalu.

Prof. Krzysztof Simon, ordynator oddziału zakaźnego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistyczny im. Gromkowskiego we Wrocławiu, otrzymał Medal 75-lecia misji Jana Karskiego. Prof. Simon, który jest też dolnośląskim wojewódzkim konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych, został uhonorowany za wkład w walkę z pandemią koronawirusa.

„Jego głos nie pozwala na obojętność i jest zrozumiały dla wszystkich. Jest to głos mocny, często wstrząsający, ale wnoszący w sytuację walki ze śmiertelnym wrogiem nie tylko wiedzę medyczną, ale również ład moralny" - brzmi uzasadnienie decyzji o przyznaniu medalu prof. Simonowi.

Towarzystwo Jana Karskiego zwraca też uwagę, że „w bezprecedensowym czasie pandemicznym, kiedy wymieralność społeczeństwa polskiego osiągnęła poziom nieznany od czasu okupacji oraz szkodliwego chaosu w zwalczaniu plagi koronawirusowej postawy i świadectwa rozumu, wiedzy i poświęcenia są bezcenne”.

W uzasadnieniu zaznaczono też, że misja prof. Simona w wojnie z koronawirusem przypomina Towarzystwu Jana Karskiego misję Karskiego podczas II wojny światowej. „Znamienna wypowiedź profesora: Przecież mamy do czynienia z epidemicznym Holocaustem, idziemy na zwarcie ze śmiercią. Niestety, na razie takich dobitnych działań nie widzę - brzmi podobnie do dramatycznych apeli patrona tego Medalu sprzed siedemdziesięciu pięciu z górą lat” - wskazano w uzasadnieniu przyznania odznaczenia.

Prof. Simon dziękując za wyróżnienie podkreślił, że wykonuje swoją pracę jako „zwykły lekarz-dydaktyk, profesor medycyny i pasjonat”.

- Bo to, czym się zajmuję, jest dla mnie pasją. Moja walka z epidemią jest walką z ciemnogrodem i złem, który nas otacza - powiedział lekarz. - Narzuciliśmy pewne standardy leczenia w naszym kraju, co zaowocowało poprawą stanu zdrowotnego pacjentów.

Prof. Simon dodał, że dzięki gronu licznych współpracowników, osób wspierających oraz „bardzo dobrej współpracy z politykami różnych opcji” udało się „przetrzymać pierwszy etap uderzenia, kiedy nie było niczego poza strojami ochronnymi”.

- Z epidemią damy sobie radę - zapewnił lekarz. - Zachęcam państwa do przestrzegania zaleceń rządowych, zachęcam do wytrwałości, do szczepień i do zachowania zdrowego rozsądku.

Medal 75-lecia misji Jana Karskiego został zaprojektowany przez artystę Janusza Kapustę z Nowego Jorku, a wybity przez medaliera Wiesław Kuleja. Emisja odznaczenia liczy zaledwie 30 egzemplarzy. Pierwszym wyróżnionym był papież Franciszek, któremu medal wręczył w Watykanie kardynał Stanisław Dziwisz. Lista uhonorowanych obejmuje prezydentów Polski, Stanów Zjednoczonych i Izraela – Andrzeja Dudę, Donalda Trumpa i Reuvena Riwlina. Otrzymali go hierarchowie polskiego Kościoła – kardynał Stanisław Dziwisz i kardynał Kazimierz Nycz oraz biskup Tadeusz Pieronek. Medal otrzymała także bazylika Świętego Krzyża w Warszawie, z którą związana była część konspiracyjnej działalności okupacyjnej Jana Karskiego.

Prof. Simon o maseczkach: Jak ktoś nie chce nosić, niech najpierw spisze testament