Przemycali do Polski narkotyki z Hiszpanii

i

Autor: Straż Graniczna Przemycali do Polski narkotyki z Hiszpanii

Przemycili do Polski narkotyki warte 116 mln zł. Ukrywali je w jadących z Hiszpanii tirach

2022-02-01 13:01

Do Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze wpłynął akt oskarżenia przeciwko czterem członkom zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się przemytem narkotyków z Hiszpanii do Polski. Z ustaleń śledczych wynika, że przestępcy przemycili do Polski ponad 2,5 tony narkotyków o łącznej wartości ponad 116 mln zł.

Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko czterem członkom zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się przemytem znacznych ilości środków odurzających z Hiszpanii do Polski. Rozbita przez Straż Graniczną w Zgorzelcu grupa działała od stycznia 2019 r. do maja 2021 r. Wtedy to - 20 maja 2021 r. - funkcjonariusze Straży Granicznej, podczas kontroli tira znaleźli w kabinie kierowcy 58 kg konopi indyjskich o czarnorynkowej wartości 2,6 mln zł.

W wyniku śledztwa ustalono, że do przemytu narkotyków wykorzystywano kilka ciągników siodłowych, których kabiny zostały przerobione tak, by można było w nich ukryć znaczne ilości środków odurzających - każda ze skrytek mogła pomieścić od 40 do 55 kg narkotyków. Tak przerobione tiry jechały do Hiszpanii w celach transportowych, realizowanych na rzecz jednej z podkarpackich firm. W drodze powrotnej, podczas postoju w jednej z hiszpańskich miejscowości, ładowano do nich jednak ziele konopi indyjskich.

Po powrocie do Polski ciężarówki zjeżdżały w ustalone miejsce, gdzie w specjalnie przygotowanych pomieszczeniach wyładowywano narkotyki. W ten sposób wykonano kilkadziesiąt transportów, w trakcie których do Polski przewieziono łącznie ponad 2,5 tony narkotyku o czarnorynkowej wartości przekraczającej 116 mln zł.

Na podstawie zebranych dowodów zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz wewnątrzwspólnotowego nabycia znacznych ilości środków odurzających postawiono czterem mieszkańcom województw podkarpackiego i małopolskiego w wieku od 32 do 47 lat. Trzech z nich nie było dotychczas karanych sądownie. Jeden był natomiast skazany wcześniej za prowadzenie pojazdu mechanicznego pomimo cofnięcia uprawnień. Wszyscy zostali tymczasowo aresztowani. Oskarżonym mężczyznom grozi teraz kara nawet do 15 lat pozbawienia wolności.

Sonda
Narkotyki. Czy posiadanie przy sobie małej ilości marihuany powinno być w Polsce legalne?
Skrajnie niebezpieczne wyprzedzanie kierowcy tira