QUIZ. Sobotnia ortografia. Bohaterowie lektur szkolnych. Potrafisz poprawnie napisać ich nazwiska? 11 pytanie to wyzwanie

2022-05-28 5:00
QUIZ. Sobotnia ortografia. Bohaterowie lektur szkolnych. Potrafisz poprawnie napisać ich nazwiska?
Autor: Shutterstock

Sobota w se.pl oznacza jedno: quiz sobotnia ortografia! Pamiętacie szkolne lektury? I bohaterów tych książek? A potraficie poprawnie napisać ich nazwiska? Wbrew pozorom nie są wcale łatwe. Przekonajcie się sami, rozwiązując nasz quiz sobotnia ortografia: "Bohaterowie lektur szkolnych. Potrafisz poprawnie napisać ich nazwiska?". Gwarantujemy, że pytania Was zaskoczą, a już 11 pytanie to prawdziwe wyzwanie. Dobrze odpowiada tylko co czwarta osoba. Jesteś w tym gronie?

Jacek Soplica z "Pana Tadeusza", Konrad z III części "Dziadów" czy Antek z nowelki Bolesława Prus - pewnie pamiętacie tych bohaterów. I nie mielibyście problemów z napisaniem ich imion i nazwisk bez błędów. Pierwsze schody pojawiają się przy Stanisławie Wokulskim z "Lalki" czy Michale Wołodyjowskim z "Pana Wołodyjowskiego", a już prawdziwym koszmarem szkolnych dyktand były imiona i nazwiska bohaterów utworów napisanych w średniowieczu czy renesansie. Spokojnie, tak daleko w przeszłość nie sięgnęliśmy, ale łatwo też nie będzie w naszym quizie sobotnia ortografia. Tradycyjnie jest kilka pułapek. Miejcie się więc na baczności. Zawsze tylko jedna odpowiedź jest poprawna. Powodzenia!

Quiz. Sobotnia ortografia. Bohaterowie z lektur szkolnych. Potrafisz poprawnie napisać te nazwiska?

Pytanie 1 z 12
Główny bohater "Granicy" Zofii Nałkowskiej ma na imię Zenon. A jak brzmi jego nazwisko?

ZOBACZ TAKŻE: QUIZ. Sobotnia ortografia. Potrafisz poprawnie napisać te słowa? Komplet punktów tylko dla najlepszych!

POLECAMY TEŻ: QUIZ. Ukochane książki z dzieciństwa. Pamiętasz je? My podajemy tytuł, ty zgadujesz autora. 10 punktów to minimum!

ROZWIĄŻ RÓWNIEŻ:QUIZ. Sobotnia ortografia. Ile pamiętasz z "Pana Tadeusza"? Nawet poloniści mają problem z pisownią tych słów!

Czym jest quiz? Quiz to rodzaj zabawy, rozrywki intelektualnej dla kilku osób, polegającej na przedstawieniu przez jedną z osób pozostałym zagadnienia w formie zapytania w ten sposób, by na podstawie dostarczonych wraz z pytaniem informacji oraz wiedzy ogólnej można było wydedukować prawidłową odpowiedź. Pytanie powinno być sformułowane w ten sposób, by odpowiedź nie była całkiem oczywista, zabawa polega de facto na dyskusji zgadujących nad różnymi możliwościami i wykluczaniu tych, które nie spełniają warunków zadanych w pytaniu. Zabawa bywa niekiedy prowadzona przed kamerami telewizyjnymi, wówczas quiz taki staje się odmianą teleturnieju.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE