QUIZ. Sobotnia ortografia. Bohaterowie lektur szkolnych. Potrafisz poprawnie napisać ich nazwiska?

i

Autor: Shutterstock

QUIZ. Sobotnia ortografia. Bohaterowie lektur szkolnych. Potrafisz poprawnie napisać ich nazwiska? 11 pytanie to wyzwanie

2022-05-28 5:00

Sobota w se.pl oznacza jedno: quiz sobotnia ortografia! Pamiętacie szkolne lektury? I bohaterów tych książek? A potraficie poprawnie napisać ich nazwiska? Wbrew pozorom nie są wcale łatwe. Przekonajcie się sami, rozwiązując nasz quiz sobotnia ortografia: "Bohaterowie lektur szkolnych. Potrafisz poprawnie napisać ich nazwiska?". Gwarantujemy, że pytania Was zaskoczą, a już 11 pytanie to prawdziwe wyzwanie. Dobrze odpowiada tylko co czwarta osoba. Jesteś w tym gronie?

Jacek Soplica z "Pana Tadeusza", Konrad z III części "Dziadów" czy Antek z nowelki Bolesława Prus - pewnie pamiętacie tych bohaterów. I nie mielibyście problemów z napisaniem ich imion i nazwisk bez błędów. Pierwsze schody pojawiają się przy Stanisławie Wokulskim z "Lalki" czy Michale Wołodyjowskim z "Pana Wołodyjowskiego", a już prawdziwym koszmarem szkolnych dyktand były imiona i nazwiska bohaterów utworów napisanych w średniowieczu czy renesansie. Spokojnie, tak daleko w przeszłość nie sięgnęliśmy, ale łatwo też nie będzie w naszym quizie sobotnia ortografia. Tradycyjnie jest kilka pułapek. Miejcie się więc na baczności. Zawsze tylko jedna odpowiedź jest poprawna. Powodzenia!

Quiz. Sobotnia ortografia. Bohaterowie z lektur szkolnych. Potrafisz poprawnie napisać te nazwiska?

Pytanie 1 z 12
Główny bohater "Granicy" Zofii Nałkowskiej ma na imię Zenon. A jak brzmi jego nazwisko?

ZOBACZ TAKŻE: QUIZ. Sobotnia ortografia. Potrafisz poprawnie napisać te słowa? Komplet punktów tylko dla najlepszych!

POLECAMY TEŻ: QUIZ. Ukochane książki z dzieciństwa. Pamiętasz je? My podajemy tytuł, ty zgadujesz autora. 10 punktów to minimum!

ROZWIĄŻ RÓWNIEŻ:QUIZ. Sobotnia ortografia. Ile pamiętasz z "Pana Tadeusza"? Nawet poloniści mają problem z pisownią tych słów!

Czym jest quiz? Quiz to rodzaj zabawy, rozrywki intelektualnej dla kilku osób, polegającej na przedstawieniu przez jedną z osób pozostałym zagadnienia w formie zapytania w ten sposób, by na podstawie dostarczonych wraz z pytaniem informacji oraz wiedzy ogólnej można było wydedukować prawidłową odpowiedź. Pytanie powinno być sformułowane w ten sposób, by odpowiedź nie była całkiem oczywista, zabawa polega de facto na dyskusji zgadujących nad różnymi możliwościami i wykluczaniu tych, które nie spełniają warunków zadanych w pytaniu. Zabawa bywa niekiedy prowadzona przed kamerami telewizyjnymi, wówczas quiz taki staje się odmianą teleturnieju.