Solpol

i

Autor: Krzysztof Kaniewski/REPORTER Solpol

Rozpoczęła się rozbiórka Solpolu. Słynny budynek zniknie z mapy Wrocławia

2022-03-22 12:24

To już przesądzone – Solpol zniknie z mapy Wrocławia. Rozpoczęła się rozbiórka słynnego domu handlowego, zlokalizowanego przy ul. Świdnickiej. Prace rozbiórkowe mają potrwać do końca lipca. Na razie nie wiadomo, co powstanie na działce po Solpolu.

Rozbiórka Solpolu już się rozpoczęła. Nie pomogły starania wrocławskich aktywistów, którzy dążyli do wpisania kontrowersyjnego budynku do rejestru zabytków – słynny dom handlowy jeszcze przed końcem wakacji zniknie z mapy Wrocławia. Ostatni najemcy opuścili już budynek przy ul. Świdnickiej, a działka została ogrodzona. Wyburzaniem zajmie się podwarszawska firma Tree Capital. Prace rozbiórkowe mają potrwać do końca lipca.

Na razie nie wiadomo, co powstanie na działce po Solpolu. Właścicielem budynku, podobnie jak sąsiedniej działki, jest spółka Polsat Nieruchomości. Kilka tygodni temu pojawiła się jednak w mediach informacja, że kupnem nieruchomości zainteresowana jest krakowska spółka Noho Investment, kontrolowana przez jednego z najbogatszych Polaków Sebastiana Kulczyka.

ZOBACZ TEŻ: Wrocław. Od poniedziałku można składać wnioski o zwrot kosztów za pomoc uchodźcom

Dom handlowy Solpol został zbudowany w latach 1992-1993. Jego oficjalne otwarcie nastąpiło 6 grudnia 1993 r. Charakterystyczny postmodernistyczny budynek od początku budził kontrowersje. Jego przeciwnicy krytykowali m.in. jaskrawe barwy elewacji, kontrastujące ze stojącym obok gotyckim kościołem. Budynku broniło jednak wielu architektów i mieszkańców. Przez pierwsze lata funkcjonowania Solpol cieszył się dużym zainteresowaniem wrocławian. Z czasem jednak zaczął przegrywać konkurencję z kolejnymi galeriami handlowymi, a najemcy zaczęli go stopniowo opuszczać. W 2002 roku w piwnicach budynku telewizja Polsat zrealizowała dwa sezony reality-show „Bar”.

Sonda
To dobrze, że Solpol zostanie wyburzony?
Rozpoczęła się rozbiórka Solpolu. Słynny budynek zniknie z mapy Wrocławia