Rusza budowa S3 z Bolkowa do Kamiennej Góry. Kiedy pojedziemy najdłuższym tunelem w Polsce?

2020-08-28 12:54

Rozpoczęły się prace przy budowie drogi ekspresowej S3 z Bolkowa do Kamiennej Góry. W ramach inwestycji powstanie dwujezdniowa droga i dwa tunele. Jeden z nich – o długości ok. 2,3 km – będzie najdłuższym pozamiejskim tunelem w Polsce. Trasa ma zostać oddana do użytku w 2023 roku.

Już wkrótce podróż samochodem w kierunku granicy z Czechami upłynie nam szybciej i wygodniej. Rozpoczęły się prace przy budowie kolejnego odcinka drogi ekspresowej S3 z Bolkowa do Kamiennej Góry. W ramach inwestycji zostanie wybudowana dwujezdniowa droga ekspresowa o długości ok. 16,1 km. Każda jezdnia będzie miała po dwa pasy ruchu i pas awaryjny.

Pomiędzy Bolkowem i Kamienną Górą powstaną również dwa dwunawowe tunele drogowe. Tunel pomiędzy miejscowościami Sady Górne, Stare i Nowe Bogaczowice będzie miał ok. 2,3 km długości, a tunel niedaleko miejscowości Gostków – ok. 320 m. Dłuższy z tuneli będzie najdłuższym pozamiejskim tunelem w Polsce.

W ramach inwestycji wybudowane zostaną również drogi dojazdowe, a istniejąca sieć dróg zostanie przebudowana.

Rusza budowa S3 z Bolkowa do Kamiennej Góry

i

Autor: GDDKiA

Kiedy pojedziemy trasą S3 z Bolkowa do Kamiennej Góry?

26 sierpnia plac budowy został przekazany wykonawcy - konsorcjum firm PORR z Warszawy i PORR Bau z Wiednia. W najbliższych dniach rozpocznie się rozpoznanie saperskie, a także będą prowadzone prace archeologiczne i przyrodnicze.  Lada dzień ruszą też roboty rozbiórkowe oraz prace ziemne – m.in. budowa dróg technologicznych i polowego węzła betoniarskiego. Wkrótce też powstaną dwa kontenerowe zaplecza mieszkalne dla ok. 150 pracowników.

Planowany termin zakończenia robót budowlanych to druga połowa 2023 roku.

Labirynt pod Wrocławiem.