Maluch, który urodził się we wrocławskim zoo to mrównik. Ten gatunek można oglądać tylko w niecałych czterech procentach ogrodów na świecie, a w Polsce jedynie we Wrocławiu.
Na razie nie wiadomo czy to chłopiec czy dziewczynka. To okaże się dopiero po badaniu DNA. Pracownicy wrocławskiego zoo liczą, że będzie to chłopiec, ponieważ pań w tym gatunku jest dwa razy więcej.
Sztuczne oddychanie w ryjek
- Nie było żadnych odruchów życiowych. Zrobiliśmy reanimację. Trudno sobie wyobrazić jak ucisnąć serce kiedy żebra miał właściwie jak rybie ości. Zanim złapał oddech minęło pół godziny. Normalnie zaczął oddychać dopiero po godzinie. Bezwładnie opuszkami palców uderzałem w klatkę piersiową. W międzyczasie robiłem sztuczne oddychanie usta - ryjek - opowiada Andrzej Miozga, który przyjął poród.
Mrównik, gdy dorośnie będzie 20 razy większy niż teraz
Mały ma obecnie niecałe dwa kilogramy, ale w przyszłości urośnie do nawet 40. Długość ciała mrówników to przeciętnie 160 centymetrów. Ogon dodaje im kolejne 55 centymetrów.
Polecany artykuł:
Te zwierzęta w naturalnym środowisku występują w Afryce i, jak sama nazwa wskazuje, żywią się mrówkami oraz termitami. Preferują życie nocne. Są także znane z tego, że kopią nory o długości do 10 metrów i są trudne w hodowli.
Nie mylcie mrówników z mrówkojadami, bo niewiele mają ze sobą wspólnego. Te pierwsze cechują się charakterystycznym, wygiętym ku górze grzbietem i sztywną sierścią.
Zobacz film NOWA TV 24 GODZINY:
Posłuchaj materiału reporterki Radia ESKA Eweliny Wąs: