Podziemia Kamiennej Góry w Lubaniu

i

Autor: Kamil Chmura - Śladami Chmur/Podziemia Kamiennej Góry w Lubaniu

SENSACJA!! Weszli do wnętrza góry! Ostatnio byli w niej Niemcy w 1945!

2021-09-16 16:29

Udało się! Dzisiaj (czwartek) po południu Kamienna Góra w Lubaniu została otwarta. Do środka weszli saperzy, którzy sprawdzają, czy nie ma tam np. ładunków wybuchowych pozostawionych przez Niemców, którzy jako ostatni byli we wnętrzu, w maju 1945 roku. Mamy więc do czynienia z niewiarygodną sensacją!

Był maj 1945 roku. Wojna dobiegała końca. Trwały ostatnie walki, ale nawet zagorzali naziści wiedzieli, że Niemcy przegrały. Dlatego w Lubaniu nikt już nie myślał o walce z Armią Czerwoną, która był w pobliżu, a o czymś zupełnie innym. O zabezpieczeniu wejścia do podziemi w Kamiennej Górze, we wnętrzu której wybudowano tajny kompleks. Nie wiadomo o jakim przeznaczeniu. 

Wiadomo natomiast, że wejścia zostały wysadzone, a dojazd do Kamiennej Góry zaminowany. Niemcy postarali się, aby nikt nigdy tam nie wszedł. I faktycznie: w kompleksie, od maja 1945 roku, nikogo nie było. 

Aż do dzisiaj.   

Od kilku miesięcy grupa miłośników historii z Lubania (stowarzyszenie Miłośnicy Górnych Łużyc) pracowała nad tym, aby wejść do środka. Zaangażowano za ogromne pieniądze firmę górniczą, która w końcu - w efekcie bardzo mozolnej i trudnej pracy - przebiła się środka. Dziś podziemia Kamiennej Góry zostały otwarte. 

Co jest w środku? Widać tory, wagonik, a w dalszej części tunelu drugi. Nie można jednak "ot tak" wejść głębiej i sprawdzić, co chcieli ukryć Niemcy. Najpierw górnicy muszą sprawdzić, czy podziemia się nie zawalą, a wraz z nimi obiekt skontrolują saperzy. Nie można wykluczyć, że Niemcy pozostawili po sobie pułapki lub po prostu niebezpieczne przedmioty. 

Tajemnicze podziemia pod Lubaniem.

Teraz czekają nas kolejne dni mozolnych prac - trzeba zabezpieczyć tunel tak, aby wykluczyć jakiekolwiek niespodzianki. Dopiero później będzie można wejść dalej. I wtedy dowiemy się, co jest w środku.

Teraz możemy jedynie przypuszczać co to może być. Złoto Wrocławia? Zrabowane dzieła sztuki? Tajna fabryka superbroni? Takie teorie można snuć w nieskończoność. Jednak pewne jest jedno: Niemcy nie zadali sobie tyle trudu, aby zabezpieczyć przed wrogiem byle co.    

Można też być pewnym tego, że mamy do czynienia z ogromną sensacją. Taką jak Złoty Pociąg? Większą. Bo Złoty Pociąg okazał się jedynie ciekawą teorią. A Kamienna Góra została właśnie otwarta. 

Stowarzyszenie Miłośników Górnych Łużyc wydało już na prace setki tysięcy złotych. Teraz potrzebują wsparcia, aby opłacić wymagane zabezpieczenia. Jeśli możesz: pomóż. https://zrzutka.pl/podziemia-luban