Sensacyjne odkrycie na Zamku Książ! Ma związek z księżną Daisy [ZDJĘCIA]

2019-10-23 12:50

Zamek Książ to istny zakątek tajemnic! Co pewien czas najsłynniejszy zamek na Dolnym Śląsku odkrywa przed nami kolejną z nich, zazwyczaj przez przypadek. Tak było i tym razem. Podczas prac w ogrodzie, pod gęstym bluszczem odkryto bogato zdobione emblematy rodowe dawnych właścicieli zamku, w tym księżnej Daisy i jej męża Jana Henryka XV.

Podczas prac pielęgnacyjnych bluszczu porastającego północno-wschodnią elewację Zamku Książ w Wałbrzychu odsłonięte zostały, niewidoczne przez dziesiątki lat, kartusze herbowe byłych właścicieli rezydencji z książęcej rodziny Hochbergów.

Odkryte kartusze pochodzą z różnych epok. Starszy z nich znajduje się nad bocznym wejściem do zamku od strony północnej i pochodzi z pierwszej połowy XVIII wieku. Wykonany z piaskowca kartusz herbowy hrabiów von Hochberg i baronów na Książu upamiętniał hrabiego Konrada Ernesta Maksymiliana von Hochberga (1682-1742), ówczesnego właściciela Książa, ale także prywatnych wówczas miast Wałbrzych, Świebodzice, Boguszów i Mieroszów. To na jego polecenie Książ został przebudowany i zyskał barokową stylistykę.

Drugi z odkrytych herbów pochodzi z 1910 roku, kiedy to Książ doczekał się kolejnej, monumentalnej przebudowy. Zlecił ją książę Jan Henryk XV von Pless (1869-1938). Przedostatni właściciel Książa jest najbardziej znany jako mąż swojej angielskiej żony, czyli Marii Teresy Olivii Cornwallis West (1873-1943), która przeszła do historii jako słynna księżna Daisy. To właśnie z jej osobą kojarzony jest dziś najbardziej Zamek Książ w Wałbrzychu.

Małżeński kartusz herbowy Hochbergów i Earlów de la War (przodków Daisy) znajduje się nad wjazdem do tzw. tunelu gospodarczego na poziomie -1. Ta część zamku mieści się po stronie północnej i nie jest dostępna dla ruchu turystycznego.

Bogato zdobionych emblematów rodowych jest jednak w Książu, ale także w innych dzielnicach Wałbrzycha o wiele więcej. Największy z kartuszy herbowych znajduje się na szczycie XX-wiecznego, monumentalnego skrzydła zachodniego. Jest to rozbudowana wersja połączonych herbów księcia Jana Henryka XV i księżnej Daisy.

Najbardziej znane są natomiast kartusze herbowe zdobiące budynek bramny (dawna Biblioteka Majoracka Hochbergów) i wejście główne do zamku tuż pod balkonem Sali Maksymiliana. Herb książąt von Pless (Hochbergowie noszą ten tytuł od 1850 roku), który znajduje się na elewacji frontowej budynku bramnego jest jego najbardziej rozbudowaną wersją z gronostajowym płaszczem i mitrą książęcą. Pochodzi z czasów księcia Jana Henryka XI (1833-1907), twórcy potęgi wałbrzyskich kopalń i ukochanego teścia księżnej Daisy.

Najczęściej jednak uwiecznianym na fotografiach kartuszem są umieszczone nad głównym wejściem do zamku połączone herby małżonków, hrabiego Jana Henryka VI (1769-1833) i księżniczki Anny Amalii von Anhalt-Köthen-Pless (1770-1830), która wniosła Hochbergom w wianie Księstwo Pszczyńskie na Górnym Śląsku. Turyści odwiedzający Książ bardzo chętnie robią sobie zdjęcia także przy barokowych rzeźbach lwów, które strzegą wejścia na paradny Dziedziniec Honorowy.

Podobne zdobienia znajdziemy również nad wejście do Hotelu Książ, na szczycie bramy głównej Palmiarni oraz w zabytkowych willach w Wałbrzychu.