Sensacyjne odkrycie w Zamku Książ! W sali zniszczonej przez nazistów odkryto renesansowe malowidła [ZDJĘCIA]

2019-03-29 13:26

Sala Krzywa Zamku Książ była dawniej jedną z najpiękniejszych komnat w obiekcie. Jednak w czasie wojny została przebudowana, a tak naprawdę zniszczona przez nazistowską organizację Todt. Podczas prac przygotowawczych do remontu Sali Krzywej udało się odkryć renesansowe malowidła zamalowane przez nazistów. Eksperci twierdzą, że uda się je odrestaurować.

Sensacyjne odkrycie w Zamku Książ w Wałbrzychu! Podczas przygotowań do remontu Sali Krzywej odkryto historyczne malowidła, które pamiętają prawdopodobnie czasy renesansu. Zabytkowe polichromie zostaną w przyszłości odrestaurowane, a sala udostępniona gościom Zamku Książ.

>>> Wrocław przed wojną. Zobacz zdjęcia miasta, którego już nie ma [GALERIA]

- Pod warstwą tynku na ścianie z kominkiem widoczna jest polichromia przedstawiająca kotarę oraz monochromia drugiej. We wnękach okiennych polichromie zostały pokryte warstwą farby. Stan zachowania polichromii pozwala domniemywać, że jest ona zachowana na większych obszarach ścian – wyjaśnia wałbrzyska konserwator zabytków, Anna Nowakowska-Ciuchera, która w czwartek dokonała oględzin pierwszych badań odkrywkowych.

Urząd konserwatorski docelowo zaleca zdjęcie wtórnych tynków z okresu hitlerowskiego oraz jeszcze późniejszych warstw farby i odkrycie całej zachowanej polichromii.

Sala Krzywa znajduje się na pierwszym piętrze południowego skrzydła Zamku Książ w jego najstarszej, średniowiecznej części. Podobnie jak w przypadku Sali Konrada jej wystrój została niemal całkowicie zniszczony podczas wojennej przebudowy prowadzonej w latach 1944-45 przez nazistowską organizację Todt. Według ekspertów dekoracje kotarowe mogą być renesansowe i pochodzić z XVI w. Ostateczną opinię poznamy jednak dopiero po przeprowadzeniu badań fizyczno-chemicznych.

>>> Kolorowe jeziorka w Rudawach Janowickich. Jeden z cudów Polski znajduje się w Sudetach! [WIDEO, ZDJĘCIA]

Sala Krzywa, która jest jedną z najstarszych sal w tzw. „zamku górnym”, przed II wojną światową uchodziła także za jedną z najpiękniejszych. Jej późnogotycki i renesansowy wystrój oraz dekoracje w angielskim stylu Arts & Craft prawdopodobnie w dużej mierze zachowane pod warstwą pobiały, organizacja Todt zamalowała i zasłoniła sufitem.

- Szczęśliwie w Zamku Książ dysponujemy ikonografią przedstawiającą historyczny wystrój sali. Materiał ten pozwoli nam na odtworzenie historycznych polichromii, a tym samym przynajmniej częściowe przywrócenie Sali Krzywej jej splendoru z czasów Hochbergów – wyjaśnia prezes Zamku Książ w Wałbrzychu, Anna Żabska.

Czytaj także: Sekretne tunele z II wojny światowej, kaplica pełna czaszek i wieża szalonego naukowca. Najbardziej tajemnicze miejsca na Dolnym Śląsku [GALERIA]

Zobacz WIDEO: