Skażoną wodąj Odry podlewali zieleń we Wrocławiu? ZZM wyjaśnia sytuację

i

Autor: RyanMcGuire / CC0 / pixabay.com Skażoną wodąj Odry podlewali zieleń we Wrocławiu? ZZM wyjaśnia sytuację

Trwa dochodzenie

Skażoną wodą z Odry podlewali zieleń we Wrocławiu? ZZM wyjaśnia sytuację

2022-08-13 20:01

Zarząd Zieleni Miejskiej we Wrocławiu wyjaśnia, czy woda z zanieczyszczonej Odry była pobierana do podlewania zieleni w mieście. Informacje o takim działaniu pojawiły się w sobotę, 13 sierpnia w mediach społecznościowych.

Woda w Odrze jest skażona na długości kilkuset kilometrów. Śnięte ryby zaobserwowano również m.in. w okolicach Wrocławia. W związku z katastrofą ekologiczną, zakaz wstępu do Odry został wprowadzony w województwach zachodniopomorskim, lubuskim i w dolnośląskim.

W sobotę w mediach społecznościach pojawiła się informacja, że "firma Park-M pobiera wodę z Odry do podlewania zieleni". Dołączono do niej zdjęcia przedstawiające samochód firmy stojący nad brzegiem Odry na wrocławskim Kozanowie.

Czytaj też: Zatruta Odra. Kto za to odpowiada? "Z tej firmy czarna substancja wycieka do Odry od tygodni". Wszystko jest nagrane!

Do tych doniesień odniósł się Zarząd Zieleni Miejskiej we Wrocławiu.

"W obecnej sytuacji takie postępowanie ma naganny i nieakceptowalny charakter" - napisano m.in. w oświadczeniu.

ZZM poinformował, że "zażądał od Park-M wyjaśnień w sprawie ujęć wody do podlewania".

"Kontrakty rutynowo nakazują korzystanie tylko z legalnych ujęć wody. Za nieprzestrzeganie zapisów przewidziane są kary. Jeśli ta woda jest (używana) do podlewania, oczekujemy natychmiastowego przerwania tych praktyk. Będziemy informować o toku postępowania"

- informuje ZZM.

Do zamieszczonych zdjęć i informacji odniosła się także firma Park-M.

"Informujemy, że w trybie pilnym analizujemy obecne to zdarzenie. Zapewniamy, że sprawa nie jest nam obojętna i zrobimy wszystko, aby ustalić okoliczności"

– poinformowała firma w mediach społecznościowych.

Czytaj też: Śnięte ryby w rzece Ner. Łódzki Urząd Wojewódzki zwołał sztab kryzysowy

Kto zatruł Odrę? Trwają poszukiwania sprawcy ekologicznej katastrofy
Sonda
Czy w Odrze doszło do katastrofy ekologicznej?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE