Trzy osoby zostały w ostatnich dniach zatrzymane przez funkcjonariuszy warszawskiej delegatury CBA w związku ze śledztwem dotyczącym ujawniania informacji z ogłoszonych postępowań przetargowych na sprzęt medyczny. - Zatrzymani to pracownicy placówek służby zdrowia - naczelna pielęgniarka w powiatowym centrum medycznym, p.o. kierownika filii stacji pogotowania ratunkowego oraz pracownik w dziale zamówień stacji pogotowia ratunkowego - mówi prok. Katarzyna Bylicka, rzeczniczka Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu
Według prokuratury, jeden z podejrzanych w tym śledztwie, wcześniej zatrzymany przedstawiciel firmy dostarczającej sprzęt medyczny, zawiązywał nieformalne porozumienia z osobami zajmującymi się przetargami w placówkach medycznych. „Jeszcze przed ogłoszeniem przetargów osoby zatrudnione w podmiotach medycznych przekazywały mu informacje o ich planowaniu, po czym uzgadniały z nim specyfikacje istotnych warunków zamówienia w taki sposób, by warunki te spełniał w największym stopniu sprzęt firmy, którą reprezentował” – opisała przestępczy proceder prok. Bylicka.
Bastion Sakwowy we Wrocławiu. Stan obecny i wizualizacje. ZOBACZ GALERIĘ PONIŻEJ.
Osoby te usłyszały zarzuty przyjmowania korzyści majątkowych, utrudniania przetargów publicznych oraz składania fałszywego oświadczenia. Zastosowano wobec nich poręczenie majątkowe i dozór policyjny, mają też zakaz opuszczania kraju.
ZOBACZ TEŻ: Dobra wiadomość dla turystów. Wracają pociągi z Wrocławia do czeskiego Skalnego Miasta
Wcześniej - w styczniu 2022 r. - zatrzymano sześć osób - przedstawiciela firmy, która dostarczała sprzęt medyczny oraz pięciu pracowników placówek służby zdrowia.
Postępowanie obejmuje lata 2019-2020 i prowadzone jest w oparciu o materiały zgromadzone przez funkcjonariuszy CBA. Według śledczych przedstawiciel znanej firmy dostarczającej sprzęt medyczny dla placówek służby zdrowia wchodził w nieformalne porozumienie z pracownikami tych jednostek odpowiedzialnymi za przygotowanie opisu przedmiotu zamówienia lub bezpośrednio biorącymi udział w pracach komisji przetargowych.
- W wyniku zakulisowych rozmów, placówki publicznej służby zdrowia ogłaszały konkursy na dostawy sprzętu z wykorzystaniem kryteriów przygotowanych przez dostawcę tego typu urządzeń, który startował w przetargu. Do takich przestępstw miało dochodzić w całym kraju w publicznych szpitalach przy zamówieniach m.in. na sprzęt ratowniczy wchodzący na wyposażenie nowych karetek pogotowia m.in. urządzeń do kompresji klatki piersiowej i defibrylatorów – poinformowało CBA.