Somalijczyk udawał Francuza. Został zatrzymany we Wrocławiu

i

Autor: Straż Graniczna

Somalijczyk udawał Francuza. Został zatrzymany we Wrocławiu

2021-09-02 14:50

Na lotnisku we Wrocławiu został zatrzymany mężczyzna, który podawał się za 28-letniego obywatela Francji. W rzeczywistości okazał się 33-letnim Somalijczykiem, który kupił w Grecji francuski paszport i przez Polskę próbował dostać się do Niemiec.

W środę (1 września) funkcjonariusze Staży Granicznej zatrzymali na wrocławskim lotnisku mężczyznę, który przyleciał do stolicy Dolnego Śląska samolotem z Aten. Mężczyzna podawał się za 28-letniego obywatela Francji, ale podejrzenia obsługi lotniska wzbudził francuski paszport, którym posługiwał się cudzoziemiec.

- Funkcjonariusze postanowili przyjrzeć się dokumentowi i stwierdzili, że w okazanym do kontroli paszporcie, w którym data wydania sygnowana była na 2019 rok, zamieszczone zostały stemple kontroli granicznej z 2017 roku – informuje rzecznik prasowy Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej, mjr SG Joanna Konieczniak. - Ponadto w powiększeniu widoczne były dwa nakładające się na siebie podpisy posiadacza dokumentu. Dodatkowo ustalono, że niektóre cyfry w tym dokumencie zostały przerobione.

Cudzoziemiec, posługujący się fałszywym paszportem został zatrzymany. Podczas rozmowy z funkcjonariuszami przyznał, że tak naprawdę jest obywatelem Somalii i ma 33 lata. Wyjaśnił także, że do Grecji dostał się z Turcji. W Grecji za 300 euro kupił francuski paszport, a swój oryginalny zniszczył. Przez Polskę chciał dostać się do Niemiec.

Zatrzymany 33-latek odpowie teraz za posługiwanie się podrobionym dokumentem oraz przekroczeniem granicy państwowej przy wykorzystaniu podstępu.

Automatyczna kontrola graniczna na wrocławskim lotnisku