Sprawdź, czym oddychasz we Wrocławiu. Nowa mapa zanieczyszczeń już działa

2021-09-21 12:10
Sprawdź, czym oddychasz we Wrocławiu. Nowa mapa zanieczyszczeń już działa
Autor: pixabay.com

Dzięki projektowi badaczy Uniwersytetu Wrocławskiego mieszkańcy Wrocławia mogą już na bieżąco sprawdzać, jaki jest poziom zanieczyszczeń powietrza w ich okolicy. Aktualne dane z punktów pomiarowych zlokalizowanych w różnych miejscach aglomeracji wrocławskiej dostępne są na specjalnie uruchomionej stronie internetowej.

W ramach projektu prowadzonego przez badaczy z Uniwersytetu Wrocławskiego uruchomiona została strona internetowa, na której mieszkańcy Wrocławia i aglomeracji wrocławskiej mogą na bieżąco sprawdzać, jaki jest poziom zanieczyszczeń powietrza w ich okolicy. Wystarczy wejść na stronę airquality.uni.wroc.pl i znaleźć jeden z punktów pomiarowych zlokalizowanych w różnych miejscach na terenie aglomeracji.

- Z naszej sieci dla obszaru Wrocławia otrzymujemy 15 stanowisk, do tego 10 stanowisk w miejscowościach ościennych. Powstaje również portal z prognozami jakości powietrza - mówi dr Tymoteusz Sawiński z Instytutu Geografii i Rozwoju Regionalnego Uniwersytetu Wrocławskiego, który kieruje tym projektem.

Sieć pomiarów jakości powietrza powstała na Uniwersytecie Wrocławskim w ramach projektu LIFE-MAPPINGAIR/PL „Czy wiesz czym oddychasz – kampania informacyjno-edukacyjna na rzecz czystszego powietrza”. Sieć oparta jest o specjalnie zaprojektowane w ramach projektu czujniki niskokosztowe, w których zastosowano rozwiązania zapewniające jak najlepsze wyniki pomiarów, a wybór stanowisk pomiarowych poprzedziły analizy, dzięki którym urządzenia zostały zainstalowane w optymalnych lokalizacjach.

Sprawdź, czym oddychasz we Wrocławiu. Nowa mapa zanieczyszczeń już działa
Autor: Uniwersytet Wrocławski

Dlaczego warto sprawdzać jakość powietrza?

- Gdy jest zła jakość powietrza, dzieci i osoby starsze powinny pozostawać w domu. Zła jakość powietrza źle wpływa na ich zdrowie - tłumaczy Magdalena Korzystka-Muskała z Instytutu Geografii i Rozwoju Regionalnego na Uniwersytecie Wrocławskim. - Już przy umiarkowanym zanieczyszczeniu podrażnione są nasze drogi oddechowe, a podczas długotrwałego narażenia na zanieczyszczenia pojawiają się choroby nowotworowe, choroby układu oddechowego i nerwowego.

ZOBACZ TEŻ: SMOG we Wrocławiu. Sprawdź stan jakości powietrza w stolicy Dolnego Śląska [POMIARY LIVE]

Wielki Zeppelin nad Wrocławiem

QUIZ. Poniedziałkowy test z wiedzy ogólnej. 1 z 35 osób zdobędzie maksa. Bądź w tej zaszczytnej grupie

Pytanie 1 z 10
W jakim państwie znajduje się ten most Karola?
Praga, widok na most Karola
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE