Sprawdź, czym oddychasz we Wrocławiu. Nowa mapa zanieczyszczeń już działa

i

Autor: pixabay.com

Sprawdź, czym oddychasz we Wrocławiu. Nowa mapa zanieczyszczeń już działa

2021-09-21 12:10

Dzięki projektowi badaczy Uniwersytetu Wrocławskiego mieszkańcy Wrocławia mogą już na bieżąco sprawdzać, jaki jest poziom zanieczyszczeń powietrza w ich okolicy. Aktualne dane z punktów pomiarowych zlokalizowanych w różnych miejscach aglomeracji wrocławskiej dostępne są na specjalnie uruchomionej stronie internetowej.

W ramach projektu prowadzonego przez badaczy z Uniwersytetu Wrocławskiego uruchomiona została strona internetowa, na której mieszkańcy Wrocławia i aglomeracji wrocławskiej mogą na bieżąco sprawdzać, jaki jest poziom zanieczyszczeń powietrza w ich okolicy. Wystarczy wejść na stronę airquality.uni.wroc.pl i znaleźć jeden z punktów pomiarowych zlokalizowanych w różnych miejscach na terenie aglomeracji.

- Z naszej sieci dla obszaru Wrocławia otrzymujemy 15 stanowisk, do tego 10 stanowisk w miejscowościach ościennych. Powstaje również portal z prognozami jakości powietrza - mówi dr Tymoteusz Sawiński z Instytutu Geografii i Rozwoju Regionalnego Uniwersytetu Wrocławskiego, który kieruje tym projektem.

Sieć pomiarów jakości powietrza powstała na Uniwersytecie Wrocławskim w ramach projektu LIFE-MAPPINGAIR/PL „Czy wiesz czym oddychasz – kampania informacyjno-edukacyjna na rzecz czystszego powietrza”. Sieć oparta jest o specjalnie zaprojektowane w ramach projektu czujniki niskokosztowe, w których zastosowano rozwiązania zapewniające jak najlepsze wyniki pomiarów, a wybór stanowisk pomiarowych poprzedziły analizy, dzięki którym urządzenia zostały zainstalowane w optymalnych lokalizacjach.

Sprawdź, czym oddychasz we Wrocławiu. Nowa mapa zanieczyszczeń już działa

i

Autor: Uniwersytet Wrocławski

Dlaczego warto sprawdzać jakość powietrza?

- Gdy jest zła jakość powietrza, dzieci i osoby starsze powinny pozostawać w domu. Zła jakość powietrza źle wpływa na ich zdrowie - tłumaczy Magdalena Korzystka-Muskała z Instytutu Geografii i Rozwoju Regionalnego na Uniwersytecie Wrocławskim. - Już przy umiarkowanym zanieczyszczeniu podrażnione są nasze drogi oddechowe, a podczas długotrwałego narażenia na zanieczyszczenia pojawiają się choroby nowotworowe, choroby układu oddechowego i nerwowego.

ZOBACZ TEŻ: SMOG we Wrocławiu. Sprawdź stan jakości powietrza w stolicy Dolnego Śląska [POMIARY LIVE]

Wielki Zeppelin nad Wrocławiem

QUIZ. Poniedziałkowy test z wiedzy ogólnej. 1 z 35 osób zdobędzie maksa. Bądź w tej zaszczytnej grupie

Pytanie 1 z 10
W jakim państwie znajduje się ten most Karola?
Praga, widok na most Karola