Śląskie. Utrudnienia na A4 między Mysłowicami i Katowicami

i

Autor: pixabay.com Śląskie. Utrudnienia na A4 między Mysłowicami i Katowicami

Strażacy nie mogli dojechać do wypadku na autostradzie A4. Kierowcy ZNÓW się nie popisali!

2021-02-02 14:15

Już po raz kolejny w ostatnim czasie służby ratunkowe mają problem z dotarciem do ofiar wypadku na autostradzie A4. Kierowcy, zamiast błyskawicznie utworzyć – obowiązkowy w takich wypadkach – korytarz życia, blokują przejazd straży pożarnej czy pogotowia ratunkowego.

W sobotę (30 stycznia) na autostradzie A4 w pobliżu Chojnowa na Dolnym Śląsku doszło do groźnego wypadku. Tuż przed południem samochód dostawczy zderzył się z tirem. W wypadku ranny został kierowca samochodu dostawczego. Na szczęście obrażenia jakich doznał nie zagrażały jego życiu i po opatrzeniu na miejscu został przewieziony do szpitala.

Po raz kolejny jednak służby ratownicze miały problem z szybkim dotarciem na miejsce wypadku. W sytuacji, gdy liczy się każda sekunda, ratownicy musieli przeciskać się pomiędzy stojącymi w korku samochodami.

„Niestety, nadal mamy spore problemy z tworzeniem tzw. korytarza życia, który pomaga służbom ratowniczym sprawnie dotrzeć do poszkodowanych – żalą się strażacy z OSP Zagrodno i na potwierdzenie swych słów publikują film z dojazdu na miejsce wypadku.

Na nagraniu - które znajdziecie TUTAJ - widać, jak przejazd jadącego na sygnale pojazdu straży pożarnej blokują tiry wyprzedzające lewym pasem inne samochodu. Nikt się nie zatrzymuje, nikt nie próbuje zjechać na bok, tworząc tzw. korytarza życia. Zamiast pędzić czym prędzej do ofiar wypadku, strażacy muszą lawirować między stojącymi w korku pojazdami.

ZOBACZ TEŻ: Śmiertelny wypadek na autostradzie A4. Kierowcy nie utworzyli korytarza życia! [WIDEO]

To już kolejny taki incydent w ostatnich dniach na Dolnym Śląsku. Niemal w tym samym miejscu na autostradzie A4 cztery dni wcześniej - 26 stycznia - doszło do śmiertelnego wypadku. Wtedy również stojący w korku kierowcy nie utworzyli tzw. korytarza życia, który umożliwiłby ratownikom szybki dojazd do poszkodowanych. Nagranie z tamtego zdarzenia znajdziecie poniżej:

Przypomnijmy, że tworzenie korytarza życia nakazują przepisy ruchu drogowego. W sytuacji wymagającej utworzenia korytarza życia kierowcy powinni umożliwić swobodny przejazd pojazdom służb ratowniczych poprzez odpowiednie usytuowanie. Kierowcy, poruszający się lewym pasem powinni zjechać do lewej krawędzi jezdni, a pozostali do prawej krawędzi. Jeśli pasów ruchu jest więcej niż dwa, korytarz tworzy się między skrajnym lewym a sąsiadującym z nim po prawej stronie pasem jezdni.

Jesteś dobrym kierowcą? Sprawdź, czy potrafisz prowadzić auto w trudnych warunkach

Pytanie 1 z 15
Czy jadąc we mgle, możesz spodziewać się wydłużonej drogi hamowania auta?
Poważnie przegiął z szybkością! Pędził BMW ponad 200 km/h