Strefa 30, wyspy i progi spowalniające – duże zmiany na ośmiu wrocławskich ulicach

i

Autor: ZDiUM Pierwsze prace rozpoczęły się już na ul. Sztabowej, gdzie obowiązują czasowe ograniczenia w parkowaniu

Strefa 30, wyspy i progi spowalniające – duże zmiany na ośmiu wrocławskich ulicach

2021-10-25 9:02

Na ośmiu wrocławskich ulicach do końca roku wdrożone zostaną projekty uspokojenia ruchu. Pojawią się azyle, wyspy i progi spowalniające ruch, a także ograniczenie prędkości do 30 km/godz. Pierwsze prace już się rozpoczęły.

W najbliższych tygodniach na ośmiu ulicach we Wrocławiu można spodziewać się dużych zmian w organizacji ruchu. Na ulicach Sztabowej, Zakładowej, Redyckiej, Starościńskiej, Odolanowskiej, Pretficza, Dawida i Kłodnickiej pojawią się m.in. azyle dla pieszych, wyspy zawężające szerokość jezdni, progi spowalniające oraz ograniczenia prędkości. Jak podkreślają przedstawiciele miasta, o uspokojenie ruchu na tych ulicach wnioskowali mieszkańcy indywidualnie i za pomocą właściwych rad osiedli, a także rodzice i kierownictwo placówki opiekuńczo-wychowawczej.

- Działania te mają na celu dostosowanie infrastruktury drogowej do obowiązujących lub wdrażanych ograniczeń prędkości - tłumaczy Anna Szmigiel-Franz, oficer piesza w Biurze Zrównoważonej Mobilności. - Powstają w miejscach, w których mimo odpowiedniego oznakowania, kierowcom zdarza się przekraczać prędkość, a tym samym powodować niebezpieczne sytuacje na drodze.

Pierwsze prace rozpoczęły się już na ul. Sztabowej, gdzie obowiązują czasowe ograniczenia w parkowaniu. Na odcinku od Gajowickiej do Powstańców Śląskich pojawią się azyle dla pieszych i zawężenia w obrębie wlotów ulic poprzecznych. Uporządkowane zostanie również parkowanie - na prostopadłe po stronie południowej.

- Na odcinku od Gajowickiej do Powstańców Śląskich ulica Sztabowa zostanie objęta strefą 30 - informuje Ewa Mazur z Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu. - Po wprowadzeniu strefy ograniczonej prędkości skrzyżowania ze wszystkimi przecznicami staną się równorzędne.

Jeszcze w październiku powinny rozpocząć się prace na ulicach Odolanowskiej i Zakładowej. Na listopad zaplanowano roboty na Pretficza, Redyckiej, Starościńskiej, Dawida i Kłodnickiej:

  • na ul. Pretficza pojawi się strefa 30, azyl i wyspy zawężające szerokość jezdni, wyznaczone zostaną też miejsca do parkowania (równolegle i prostopadle)
  • na ul. Dawida przy skrzyżowaniu z Gajową powstanie mini rondo, a także wyspy i azyle dla pieszych
  • na ulicy Kłodnickiej - między Małopanewską a Kwiską - przy skrzyżowaniu ze Stobrawską i przedszkolu Bajka powstanie próg spowalniający, zawężona zostanie też jezdnia w pobliżu przejścia przy kościele
  • na ul. Redyckiej i Starościńskiej pojawią się ograniczenia prędkości do 40 km/godz., azyle dla pieszych oraz progi spowalniające, wprowadzona zostanie też zmiana pierwszeństwa na skrzyżowaniach z przecznicami (równorzędne)
  • na ul. Zakładowej powstanie wyniesione przejście z przejazdem rowerowym między sięgaczem Zakładowej a Słonimskiego oraz progi spowalniające
Są specjalistyczne i nieoznakowane. Nowe radiowozy we Wrocławiu