Za używanie fajerwerków poza wyznaczonymi dniami grozi nam mandat

i

Autor: piotrgiczela/cc0/pixabay Za używanie fajerwerków poza wyznaczonymi dniami grozi nam mandat

"Strzelać" można tylko dwa dni w roku, inaczej będzie kara! Ile wynosi mandat za fajerwerki? [MANDATY, PORADY]

2018-12-24 11:11

Przed nami Sylwester, a więc najgłośniejsza noc w roku. Świętowaniu zakończenia jednego i rozpoczęcia drugiego roku bardzo często towarzyszy strzelanie fajerwerkami. Warto wiedzieć, że zgodnie z przepisami "strzelać" można tylko dwa dni w roku, w przeciwnym razie może się to skończyć mandatem. Ile zapłacimy za nieprzemyślaną zabawę sztucznymi ogniami?

Wiele miast zrezygnowało z fajerwerków w Sylwestra na rzecz pokazów laserowych i innych atrakcji. Chodzi nie tylko o hałas, który straszy zwierzęta, ale i o bezpieczeństwo. To jednak nie ma wpływu na "prywatne" pokazy sztucznych ogni. Warto jednak wiedzieć, że w wielu regionach możliwość "strzelania" jest ograniczona tylko do dwóch dni w roku: 31 grudnia i 1 stycznia. Niestety, co roku strzały słychać na długo przed Sylwestrem i długo po Nowym Roku.

>>> Sylwester 2018/2019 na rynku we Wrocławiu [KTO WYSTĄPI, BICIE REKORDU EUROPY, WIDEO, AUDIO]

Taka nieprzemyślana zabawa może się jednak skończyć mandatem i to całkiem sporym. Regulują to przepisy lokalne, a także Kodeks Wykroczeń. Art. 51 Kodeksu Wykroczeń mówi: "Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny".

Mandat za używanie fajerwerków w dni do tego nie wyznaczone może skończyć się mandatem nawet do 500 zł. Warto zwrócić również uwagę na to, by fajerwerki kupować w punktach posiadających odpowiednie zezwolenia.

Policja ostrzega:

  • Ograniczenia w używaniu fajerwerków wprowadzają zarówno przepisy kodeksu wykroczeń, jak i przepisy prawa miejscowego;
  • Sprzedaż niepełnoletnim fajerwerków lub petard jest przestępstwem i każdy, kto dopuszcza się takiego czynu, podlega karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2;
  • Informujmy policję o handlowcach, którzy sprzedają petardy dzieciom. Uchroni to najmłodszych, którzy często padają ofiarami fajerwerków;
  • Pod żadnym pozorem fajerwerków nie powinny odpalać dzieci, które muszą być pod stałą opieką osób dorosłych;
  • Kupujmy fajerwerki u sprawdzonych, rzetelnych sprzedawców i stosujmy się do instrukcji zamieszczonych na opakowaniach fajerwerków.

>>> Ruszył nabór do konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki. To szansa na prestiż i 25 tys. zł [AUDIO]

Przed zakupem materiałów pirotechnicznych należy sprawdzić, czy:

  • Obudowa nie posiada żadnych wad mechanicznych: pęknięć, przerwań, wgnieceń czy wybrzuszeń;
  • Elementy składowe są dobrze ze sobą połączone i nie przesuwają się;
  • Podana jest nazwa producenta wraz z danymi adresowymi;
  • Wyrób, który jest przeznaczony do pionowego ustawienia na podłożu lub wkopania w ziemię, jest wyposażony w oprzyrządowanie, pozwalające na właściwe ustawienie w sposób wykluczający przewrócenie lub przechylenie się w trakcie działania;
  • Petarda przeznaczona do trzymania w dłoni posiada uchwyt zapewniający bezpieczne utrzymanie podczas palenia (nigdy nie próbujmy odpalać z dłoni nieprzeznaczonych do tego środków pirotechnicznych!);
  • Dołączona jest instrukcja obsługi w języku polskim, zawierająca co najmniej: informację dotyczącą sposobu odpalenia oraz ostrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa podczas użytkowania.

Czytaj także: Sylwester 2018/2019 we Wrocławiu. Zobacz, co się będzie działo [IMPREZY]

Zobacz WIDEO: