Syn wójta pobił niepełnosprawnego kolarza

i

Autor: reprodukcja Tomasz Golla/SUPER EXPRESS Syn wójta pobił niepełnosprawnego kolarza

Syn wójta skazany za atak na niepełnosprawnego kolarza

2021-11-10 13:41

Na 8 miesięcy więzienia w zawieszeniu na rok został skazany Wojciech Ż. - syn wójta dolnośląskiej gminy Żórawina - który w lipcu 2019 r. zaatakował na drodze niepełnosprawnego kolarza. Oskarżony zepchnął paraolimpijczyka, przygotowującego się do mistrzostw świata, wraz z trójkołowym rowerem do rowu.

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Krzyków wydał w środę wyrok w sprawie napaści na polskiego paraolimpijczyka. Do zdarzenia doszło doszło 12 lipca 2019 r. na drodze w gminie Żórawina pod Wrocławiem. Rafał Mikołajczyk, niepełnosprawny kolarz zdobywający medale na licznych imprezach krajowych i międzynarodowych, trenował przygotowując się do wrześniowych mistrzostw świata. W pewnej chwili zaczął go wyprzedzać swoim samochodem Wojciech Ż. - syn wójta gminy Żórawina. Z ustaleń prokuratury wynika, że podczas wyprzedzania Wojciech Ż. zaczął trąbić na kolarza, po czym zajechał mu drogę i zatrzymał samochód, tym samym zmuszając również do zatrzymania sportowca. Mężczyzna wysiadł z auta, a gdy niepełnosprawny rowerzysta próbował go wyminąć, kopnął w prawe tylne koło roweru. W wyniku uderzenia sportowiec stracił panowanie nad rowerem i stoczył się do przydrożnego rowu.

Rafał Mikołajczyk doznał na szczęście tylko lekkich obrażeń w postaci otarcia łokcia, przedramienia i podudzia. Bardzo mocno uszkodzony został natomiast jego wyczynowy rower wart 70 tys. zł. Koszty naprawy uszkodzonego pojazdu wyceniono na 12 tys. zł.

Wrocławski sąd rejonowy uznał Wojciech Ż. winnym zarzucanych mu czynów i wymierzył mu karę 8 miesięcy więzienia w zawieszeniu na rok. Oskarżony został także zobowiązany do naprawy wyrządzonej szkody poprzez zapłatę poszkodowanemu 12 tys. zł. Ponadto musi zapłacić kolarzowi 8 tys. zł tytułem zadośćuczynienia.

Wyrok jest nieprawomocny.

Sonda
Czy często jeździsz na rowerze?
Potrącenie rowerzysty w Lubinie. Moment wypadku zarejestrowała kamera