Ile osób zaszczepiono już na Dolnym Śląsku?

i

Autor: pixabay.com

Prawie 100 tysięcy szczepień na Dolnym Śląsku! Jedno miasto na czele

2021-01-29 11:04

Na Dolnym Śląsku trwają szczepienia przeciwko COVID-19. W szpitalach węzłowych i przychodniach w regionie w piątek podawano szczepionkę seniorom i drugą jej dawkę pacjentom z grupy zero. Łącznie zaszczepiono już blisko 100 tys. mieszkańców Dolnego Śląska.

W poniedziałek, 25 stycznia, rozpoczęły się szczepienia populacyjne - na początek seniorów, którzy ukończyli 70 lat. Natomiast tzw. grupa zero otrzymuje drugą dawkę szczepionki. Według rządowych danych w Polsce wykonano dotąd 1.097.036 szczepienia przeciw COVID-19. W ciągu ostatniej doby zaszczepiono 84.315 pacjentów. Zanotowano do tej pory 703 niepożądane odczyny poszczepienne.

Na Dolnym Śląsku szczepionkę przeciwko COVID-19 otrzymało już ponad 95 tys. osób. Najwięcej iniekcji wykonano we Wrocławiu – ponad 40 tys. Najmniej w regionie – 178 – wykonano do tej pory w powiecie polkowickim.

Ostatniej doby w województwie dolnośląskim wykonano 7386 szczepień. Drugą dawkę podano w ciągu ostatniego dnia 2599 osobom. W sumie drugą dawką zaszczepiono w regionie już ponad 16,5 tys. pacjentów.

Rząd akcentuje, że tempo szczepień w Polsce jest uzależnione od harmonogramu dostaw szczepionki. Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, w czwartek, że rząd będzie chciał złożyć zamówienie "na dodatkowe 4-5 milionów szczepionek od firmy Moderna". Szef resortu zdrowia przypomniał, że na poziomie kontraktów Polska ma w tej chwili zapewniony dostęp do 85 mln dawek szczepionek. W związku z tym, że jedna ze szczepionek jest jednodawkowa, więc po przeliczeniu zakontraktowany jest zakup szczepionek dla 50 mln osób.

Obecnie w UE dopuszczone są dwie szczepionki - Comirnaty, wyprodukowana przez Pfizera i BioNTech oraz mRNA-1273 - od Moderny. 29 stycznia oczekiwana jest decyzja Europejskiej Agencji Leków (EMA) o ewentualnym dopuszczeniu do stosowania w Unii Europejskiej szczepionki przeciw Covid-19 firmy AstraZeneca.

Sonda
Czy obawiasz się szczepienia przeciwko koronawirusowi?
Pierwszy senior zaszczepiony na Śląsku