Plac budowy

i

Autor: anneileino/PD/pixabay.com Plac budowy - ilustracja

Tanie Mieszkania Plus we Wrocławiu? Jest gdzie budować

2016-06-12 19:24

Chodzi przede wszystkim o lokale na wynajem na gruntach Skarbu Państwa oraz wsparcie oszczędzania by je wykupić.

Wykorzystanie do finansowania programu Mieszkanie Plus gruntów należących do państwa zapowiedział minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk. Program finansowany będzie także ze składek osób, które zdecydują się na wykup mieszkania.

Program Mieszkanie Plus opiera się trzech filarach, to wsparcie budownictwa społecznego, tanie mieszkania na wynajem budowane na gruntach Skarbu Państwa oraz wsparcie oszczędzania na cele mieszkaniowe w ramach indywidualnych kont mieszkaniowych.

Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk poinformował, że program ma być realizowany na nieruchomościach "niezbyt atrakcyjnych w sensie finansowym". Jak wyjaśniono, nie chodzi o zabudowywanie działek na przykład w centrum Wrocławia. Chodzi o to, żeby taką działkę sprzedać, a za pozyskaną kwotę uzbroić teren dla budowy budynków w kilku tańszych lokalizacjach. Rząd liczy przy tym na współpracę z samorządami.

Dziesiątki hektarów we Wrocławiu do wykorzystania

Najważniejszym filarem programu ma być Narodowy Fundusz Mieszkaniowy. Zostaną do niego wniesione grunty Skarbu Państwa, które w tej chwili są w dyspozycji wojewodów, starostów, czy też w gestii różnych agencji, np. Agencji Mienia Wojskowego, Agencji Nieruchomości Rolnych. Jak się szacuje we Wrocławiu to nawet 80 hektarów gruntów z czego w gminnej dzierżawie jest około 36 hektarów.

Tani wynajem? Nie do końca

Mieszkania mają być dostępne w dwóch opcjach: na wynajem oraz na wynajem z dojściem do własności. Pierwsza z nich zakłada, że koszt wynajmu wyniesie od 10 do 20 zł za 1 m kw. (w zależności od lokalizacji). Obecnie średnia cena najmu mieszkania we Wrocławiu na wolnym rynku to ta górna granica. Rząd zakłada, że większość osób zdecyduje się na opcję wynajmu z wykupem mieszkania. Jeśli najemca zdecyduje się wybrać takie rozwiązanie, będzie musiał płacić wyższy o 20 proc. czynsz niż w przypadku wynajmu bez opcji wykupu. Dzięki temu fundusz ma mieć pieniądze na spłatę zobowiązań.

W programie zapisano także utworzenie systemu oszczędzania, którego uczestnicy będą mogli w bankach założyć rachunki z premią za systematyczne oszczędzanie. Oszczędności będzie można wykorzystać na wykup mieszkania.

Czytaj także: Są dodatkowe miliony na rozbudowę dolnośląskich dróg