S8 Bardo - Ząbkowice Śląskie

i

Autor: Michał Soroko/GDDKiA

To już pewne! Tak będzie biegła S8 z Barda do Ząbkowic Śląskich

2021-10-14 18:02

Wiemy, jak będzie przebiegała droga ekspresowa S8 pomiędzy Bardem i Ząbkowicami Śląskimi. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska we Wrocławiu wydał decyzję środowiskową i zatwierdził odcinek rekomendowany przez GDDKiA.

Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach (tzw. decyzja środowiskowa) to bardzo ważny krok w realizacji inwestycji. Po jej wydaniu wiadomo, że trasa od Barda do Ząbkowic Śląskich zostanie zrealizowana zgodnie z przebiegiem wariantu WPR4 (mapa poniżej). Przewiduje on budowę dwujezdniowej drogi ekspresowej z dwoma pasami ruchu w obu kierunkach i pasami awaryjnymi. Trasa o długości ok. 14,1 km zostanie poprowadzona nowym śladem i przebiegać będzie przez tereny gmin Ząbkowice Śląskie i Bardo. S8 będzie wykorzystywać przebieg drogi krajowej nr 8 w minimalnym stopniu, w przeważającej części na przecięciach z nią.

S8 Bardo - Ząbkowice Śląskie MAPA

i

Autor: GDDKiA
Zwłoki księdza znalezione na terenie plebanii w miejscowości Pomocne.

W ramach zadania zaplanowano budowę dwóch węzłów drogowych: węzeł Bardo, czyli połączenie z obecną DK8 oraz węzeł Jaworek, czyli połączenie z drogą wojewódzką nr 385. Ponadto na odcinku wybudowanych zostanie sześć mostów, pełniących również funkcję przejść dla zwierząt, dziewięć wiaduktów oraz 16 przepustów. Przypomnijmy, że we wrześniu tego roku wydano decyzję środowiskową na odcinek S8 z Wrocławia do Łagiewnik.

Droga ekspresowa S8 od Wrocławia do Kłodzka będzie liczyła ok. 80 km. Realizacja trasy została podzielona na krótsze odcinki:

  • Kłodzko – Ząbkowice Śląskie;
  • Ząbkowice Śląskie - Łagiewniki
  • Łagiewniki - Wrocław (Magnice).

Kontynuacja prac projektowych dla pododcinka Bardo - Kłodzko będzie możliwa po analizie połączenia tego odcinka z planowaną obwodnicą Złotego Stoku w ciągu DK46.

ZOBACZ TEŻ: Bestialsko zamordował braciszka i rodziców. Ruszył proces rzeźnika z Ząbkowic Śląskich. GALERIA PONIŻEJ.

Droga krajowa nr 8 o długości ok. 850 km biegnie od granicy z Czechami w Kudowie Zdroju do granicy z Litwą w Budzisku. To najdłuższa droga krajowa w Polsce. Od Wrocławia do Białegostoku na długości ponad 500 km jest drogą o parametrach drogi ekspresowej z dwoma jezdniami po dwa pasy ruchu w każdą stronę. S8 na Dolnym Śląsku liczy ponad 59 km i prowadzi od Wrocławia do Sycowa, a także stanowi element Autostradowej Obwodnicy Wrocławia, łącząc okolice Magnic z węzłem Wrocław Południe. Po wybudowaniu odcinka od Wrocławia do Kłodzka wydłuży się o kolejnych 80 km. Docelowo S8 poprowadzi do granicy polsko-czeskiej w Boboszowie w Kotlinie Kłodzkiej.