Tysiące uchodźców z Ukrainy we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku

i

Autor: Tomasz Golla

Uchodźcy będą jeździć z Wrocławia do Niemiec. W poniedziałek ruszy specjalny pociąg

2022-03-13 9:38

W poniedziałek, 14 marca, samorząd województwa dolnośląskiego uruchomi dla uchodźców z Ukrainy dodatkowe pociągi do Niemiec. Będą kursowały do nadgranicznego Zgorzelca oraz do Berlina. W sumie dziennie ma być 20 składów kolejowych do granicy z Niemcami w Zgorzelcu.

- W związku z gwałtownie rosnącą liczbą obywateli Ukrainy, którzy chcą jechać do Niemiec oraz sytuacją na wrocławskim Dworcu Głównym, Koleje Dolnośląskie S.A. od poniedziałku 14 marca uruchomią dodatkowe połączenia w relacji Wrocław Główny – Zgorzelec. W rezultacie do Zgorzelca kursować będzie 20 pociągów, które dzięki współpracy ze stroną niemiecką będą skomunikowane w kierunku Drezna i Berlina - poinformował zarząd woj. dolnośląskiego w komunikacie.

Jak podano, trwają jednocześnie intensywne prace nad uzyskaniem możliwości wjazdu do niemieckiego Goerlitz bezpośrednimi pociągami z Wrocławia, aby sprostać oczekiwaniom obywateli Ukrainy oraz rozładować sytuację w węźle Wrocław.

Zgorzelec. Dramatyczny wypadek, samochód wjechał w latarnię. ZOBACZ GALERIĘ PONIŻEJ.

Samolot z uchodźcami przyleciał do Wrocławia

Koleje Dolnośląskie uruchomią też dodatkowe, codzienne połączenie we współpracy z niemieckim przewoźnikiem w relacji Wrocław - Berlin, przeznaczone wyłącznie dla uchodźców z Ukrainy. Trwają też prace nad wydłużeniem relacji tych pociągów z Krakowa do Niemiec.

- Jako samorząd województwa wspólnie z naszym przewoźnikiem - Kolejami Dolnośląskimi - pomagamy obywatelom Ukrainy, którzy mogą bezpłatnie podróżować pociągami KD po Dolnym Śląsku - powiedział marszałek województwa Cezary Przybylski.

Wykonano już też dwa kursy Pociągu Humanitarnego Kolei Dolnośląskich. Z granicy polsko-ukraińskiej przewieziono ponad tysiąc osób. Trzeci pociąg humanitarny dojechał już do Przemyśla i przyjedzie do Wrocławia w czwartek wieczorem, a na swój pokład weźmie kilkaset osób.

Sonda
Przyjąłeś pod swój dach uchodźcę z Ukrainy?