Wandale uszkodzili dwa kościoły na Dolnym Śląsku. Zatrzymanym grozi długoletnie więzienie

2021-02-10 13:38

Dwa dolnośląskie kościoły zostały zniszczone w ostatnim czasie przez wandali. W obu przypadkach podejrzani zostali zatrzymani. Policjanci ze Zgorzelca zatrzymali 26-letniego mężczyznę podejrzanego o zniszczenie szyb i witraża w jednym z kościołów na terenie powiatu. Z kolei wołowscy policjanci zatrzymali 22-latka, który uszkodził krzyż i elewację świątyni w Starym Wołowie. Sprawcom grożą wysokie kary pozbawienia wolności.

W jednym z kościołów na terenie powiatu zgorzeleckiego nieznani sprawcy wybili szyby i uszkodzili witraż. Poszukiwaniami sprawców zajęli się policjanci z Wydziału Kryminalnego.

- Jak ustalili funkcjonariusze, dwóch mężczyzn przez kilka godzin na terenie przyległym do kościoła spożywało alkohol - informuje podkom. Agnieszka Goguł z Komendy Powiatowej Policji w Zgorzelcu. - W wyniku pracy operacyjnej i procesowej policjanci wytypowali, a następnie zatrzymali podejrzanego o zniszczenie kościelnego mienia. Okazał się nim 26-letni mieszkaniec powiatu zgorzeleckiego. Mężczyzna po zakończeniu imprezy bez żadnego powodu zaczął rzucać kamieniami i pustymi butelkami w kościół.

Tomasz Komenda po wyroku

Jakby tego było mało, w pomieszczeniach zajmowanych przez 26-latka policjanci zabezpieczyli woreczek z marihuaną. Wkrótce też zatrzymany został drugi z „biesiadników” - 25-letni mężczyzna był poszukiwany w celu odbycia kary 179 dni pozbawienia wolności.

26-latek odpowie za posiadanie narkotyków i chuligańskie zniszczenia mienia w obiekcie wpisanym do rejestru zabytków. Grozi mu nawet 12 lat więzienia. Mężczyzna został objęty policyjnym dozorem.

Do kolejnej dewastacji kościoła doszło w powiecie wołowskim. Na ścianach świątyni w Starym Wołowie oraz na froncie krzyża, znajdującego się przy głównej bramie, sprawca namalował symbole i treści obrażające uczucia religijne. W wyniku dochodzenia, policjanci zatrzymali 22-letniego mieszkańca powiatu wołowskiego.

Prokurator postawił 22-latkowi zarzuty i zastosował wobec niego środek zapobiegawczy w postaci poręczenia majątkowego. Zatrzymanemu mężczyźnie grozi do 7 lat pozbawienia wolności.