Wichura na Dolnym Śląsku. Uszkodzone dachy, powalone drzewa. Ponad 300 interwencji straży

i

Autor: OSP KSRG Sułów

Wichura we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku. Setki interwencji straży pożarnej

2022-02-17 10:26

Wichura we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku. Wiele uszkodzonych dachów budynków, powalone drzewa, przygniecione samochody oraz zerwane linie energetyczne - to skutki wichury, która przeszła w nocy i w czwartek, 17 lutego, nad regionem. W związku z silnym wiatrem straż pożarna interweniowała na Dolnym Śląsku setki razy.

Niż Dudley przyniósł wichury na Dolnym Śląsku 

Wichury spowodowane przez niż Dudley wdarły się na Dolny Śląsk w nocy ze środy na czwartek, najmocniej wiało nad ranem. Rzecznik Komendy Wojewódzkiej PSP we Wrocławiu Daniel Mucha poinformował PAP, że od godz. 17 w środę (16 lutego) do godz. 7.40 w czwartek (17 lutego) strażacy byli wzywani do szkód spowodowanych silnym wiatrem ponad 300 razy. W ciągu dnia interwencji przybywało, bo silny wiatr nie ustawał. Na szczęście nikt nie został poszkodowany.

- W województwie silny wiatr uszkodził kilka dachów. W powiecie górowskim w miejscowości Wioska częściowo uszkodzony został dach w budynku mieszkalnym. W powiecie milickim doszło do uszkodzenia dachu budynku gospodarczego. W tym samym powiecie, w miejscowości Baranowice uszkodzony jest dach w budynku mieszkalnym. W powiecie wołowskim w miejscowości Dąbie dach został częściowo zerwany z budynku świetlicy – przekazał rzecznik.

W powiecie lubińskim w miejscowości Dziesław na skutek silnego wiatru zawalił się budynek gospodarczy. - Nikt nie został poszkodowany. Nie ucierpiały również zwierzęta – powiedział Mucha. Jak dodał, interwencje dotyczyły także powalonych drzew. W powiecie kłodzkim drzewo spadło na samochód, a także na tory, wskutek czego obecnie zablokowana jest linia kolejowa na trasie Polanica-Zdrój - Szczytna.

Wichura szaleje na Dolnym Śląsku

Najwięcej zgłoszeń dotyczyło powiatu milickiego. Tam też zerwane zostały linie energetyczne, a do części gospodarstw nie dociera prąd. Sytuacja jest dynamiczna i zdarzeń cały czas przybywa.

Trudne warunki na drogach

W związku z wichurami trudne warunki panują na dolnośląskich drogach. W nocy, około godz. 4.30, samochód ciężarowy przewrócił się na drodze S3 pod Głogowem. Utrudnienia trwały niemal do godz. 10. Konary drzew, które zablokowały przejazd, odnotowano ponadto na drogach krajowych nr 3 oraz 8 (dwa przypadki). 

Ostrzeżenie III stopnia

Przypomnijmy, że do godz. 1 w nocy w piątek (18 lutego) w regionie obowiązuje ostrzeżenie trzeciego stopnia przed silnym wiatrem wydane w środę przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Synoptycy prognozują, że wiatr z południowego zachodu i zachodu może osiągać prędkość od 30 km/h do 45 km/h, a w porywach do 110 km/h, przejściowo do 120 km/h.