W związku z rozprzestrzeniającą się w Polsce epidemią koronawirusa Prezydium Komisji Episkopatu Polski wydało instrukcję dla biskupów w sprawie tegorocznych obchodów Świąt Wielkanocnych. W dokumencie biskupi przypominają o konieczności ograniczenia liczby wiernych uczestniczących w zgromadzeniach religijnych według aktualnych wskazań organów państwowych i służb sanitarnych.
Jak będzie wyglądała Wielkanoc 2020 na Dolnym Śląsku?
W Wielki Czwartek KEP zaleca zawężenie uczestników Mszy Świętej Krzyżma do najbliższych współpracowników biskupa. Biskup może zezwolić na odprawienie drugiej mszy św. w godzinach wieczornych, a w razie konieczności - także w godzinach porannych. Dokument zaleca także zrezygnowanie z obrzędu umywania nóg.
W Wielki Piątek kościoły pozostaną otwarte w nocy, jednak nocna Adoracja Najświętszego Sakramentu powinna odbywać się w małych grupach.
Największa zmiana będzie miała miejsce w Wielką Sobotę. Biskupi zalecają, by zrezygnować z tradycyjnego święcenia pokarmów w kościołach. Zamiast tego proponują, by obrzęd błogosławieństwa posiłku przeprowadzić w domu przed śniadaniem wielkanocnym (tekst błogosławieństwa zamieszczamy poniżej). Kościoły będą jednak cały czas otwarte i możliwa będzie adoracja Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim.
W Wigilię Paschalną i w Niedzielę Wielkanocną księża nie będą używać pokropień. Ponadto w Wielką Niedzielę biskupi będą mogli udzielić księżom zgody na odprawienie czterech mszy św.
BŁOGOSŁAWIEŃSTWO STOŁU PRZED UROCZYSTYM POSIŁKIEM W NIEDZIELĘ ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO
Ojciec rodziny lub przewodniczący zapala świecę umieszczoną na stole i mówi: Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.
Wszyscy odpowiadają: Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.
Następnie ktoś z uczestników odczytuje tekst Pisma Świętego:
1 Tes 5, 16-18: Zawsze się radujcie.
Bracia i siostry, posłuchajcie słów świętego Pawła Apostoła do Tesaloniczan.
Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W Każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was.
Albo:
Mt 6, 31 ab.32b-33: Nie troszczcie się zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść?
Bracia i siostry, posłuchajmy słów Ewangelii według świętego Mateusza.
Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie troszczcie się zbytnio i nie mówicie: co będziemy jeść? co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane”.
Po odczytaniu tekstu przewodniczący mówi: Módlmy się. Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.
Wszyscy: Amen.
Po posiłku ojciec rodziny lub przewodniczący mówi: Uczniowie poznali Pana. Alleluja
Wszyscy: Przy łamaniu chleba. Alleluja.
Módlmy się: Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które wysłużył nam Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie i w swoim miłosierdziu nam go udzielił. Który żyje i króluje na wieki wieków.
Wszyscy: Amen.