Wielki Piątek 2024. Czy trzeba iść do kościoła? Czy w Wielki Piątek jest msza?

i

Autor: pixabay.com

Sprawdźcie szczegóły

Wielki Piątek 2024. Czy trzeba iść do kościoła? Czy w Wielki Piątek jest msza?

2024-03-29 7:13

Wielki Piątek 2024. Wielki Piątek już dziś - do to bardzo ważny dzień w życiu każdego katolika, w którym wierni upamiętniają śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu. Czy w Wielki Piątek trzeba iść do kościoła? Czy jest msza święta? Sprawdźcie odpowiedzi na te pytania.

Wielki Piątek 2023

Trwa Wielki Tydzień, którego wyjątkowym dniem jest Wielki Piątek. Wierni tego dnia wspominają męka Jezusa Chrystusa oraz jego śmierć na krzyżu. W 2024 roku Wielki Piątek wypada 29 marca.

Czy w Wielki Piątek jest msza święta?

Dla większości wiernych Wielki Piątek jest wyjątkowym dniem w roku liturgicznym. Wielu sobie zadaje pytanie, czy tego dnia jest masz święta? Otóż nie - Wielki Piątek to jedyny dzień w roku, kiedy nie odprawia się mszy świętej.

Liturgia Męki Pańskiej

Nie oznacza to jednak, że nie warto iść do kościoła. Wręcz przeciwnie. W Wielki Piątek po południu, zazwyczaj około 15, czyli w godzinę śmierci Chrystusa, sprawowana jest Liturgia Męki Pańskiej.

Składa się ona z czterech części: liturgii słowa, adoracji krzyża, komunii świętej i Przeniesienia Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego. Później, zazwyczaj do niedzielnej Rezurekcji, trwa adoracja grobu przez wiernych.

Droga Krzyżowa w Wielki Piątek

Jednym z ważniejszych elementów Liturgia Męki Pańskiej jest Droga Krzyżowa. Jest ona symbolicznym odtworzeniu drogi Jezusa na śmierć i złożenia go do grobu. Droga Krzyżowa oznaczona jest 14 krzyżami, rozmieszczonymi najczęściej na ścianach bocznych kościoła, czasami dobywa się na zewnątrz.

Czego nie robić w Wielki Piątek?

Wielki Piątek to szczególny dzień dla katolików, ale podobnie jak Wielki Czwartek czy Wielka Sobota, nie jest dniem świątecznym. Normalnie pracujemy tego dnia, choć nie brakuje firm, w których godziny pracy są skrócone, a nawet pracownicy dostają wolne.

Post ścisły w Wielki Piątek

W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły. Nie oznacza to, że nie można w ogóle jeść. Wierni mają możliwość zjedzenia trzech posiłków, w tym jednego „do syta”. Dotyczy on wszystkich pomiędzy 18. a 60. rokiem życia.

Nie można spożywać natomiast pokarmów mięsnych. Ten zakaz obowiązuje wiernych, którzy ukończyli 14. rok życia.

Wielka zmiana na grobie Tomasza Komendy. Tajemniczy napis