Wielki Piątek 2024. Czy trzeba iść do kościoła? Czy w Wielki Piątek jest msza?

2024-03-29 7:13

Wielki Piątek 2024. Wielki Piątek już dziś - do to bardzo ważny dzień w życiu każdego katolika, w którym wierni upamiętniają śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu. Czy w Wielki Piątek trzeba iść do kościoła? Czy jest msza święta? Sprawdźcie odpowiedzi na te pytania.

Wielki Piątek 2024. Czy trzeba iść do kościoła? Czy w Wielki Piątek jest msza?

i

Autor: Pixabay.com

Wielki Piątek 2023

Trwa Wielki Tydzień, którego wyjątkowym dniem jest Wielki Piątek. Wierni tego dnia wspominają męka Jezusa Chrystusa oraz jego śmierć na krzyżu. W 2024 roku Wielki Piątek wypada 29 marca.

Czy w Wielki Piątek jest msza święta?

Dla większości wiernych Wielki Piątek jest wyjątkowym dniem w roku liturgicznym. Wielu sobie zadaje pytanie, czy tego dnia jest masz święta? Otóż nie - Wielki Piątek to jedyny dzień w roku, kiedy nie odprawia się mszy świętej.

Liturgia Męki Pańskiej

Nie oznacza to jednak, że nie warto iść do kościoła. Wręcz przeciwnie. W Wielki Piątek po południu, zazwyczaj około 15, czyli w godzinę śmierci Chrystusa, sprawowana jest Liturgia Męki Pańskiej.

Składa się ona z czterech części: liturgii słowa, adoracji krzyża, komunii świętej i Przeniesienia Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego. Później, zazwyczaj do niedzielnej Rezurekcji, trwa adoracja grobu przez wiernych.

Droga Krzyżowa w Wielki Piątek

Jednym z ważniejszych elementów Liturgia Męki Pańskiej jest Droga Krzyżowa. Jest ona symbolicznym odtworzeniu drogi Jezusa na śmierć i złożenia go do grobu. Droga Krzyżowa oznaczona jest 14 krzyżami, rozmieszczonymi najczęściej na ścianach bocznych kościoła, czasami dobywa się na zewnątrz.

Czego nie robić w Wielki Piątek?

Wielki Piątek to szczególny dzień dla katolików, ale podobnie jak Wielki Czwartek czy Wielka Sobota, nie jest dniem świątecznym. Normalnie pracujemy tego dnia, choć nie brakuje firm, w których godziny pracy są skrócone, a nawet pracownicy dostają wolne.

Post ścisły w Wielki Piątek

W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły. Nie oznacza to, że nie można w ogóle jeść. Wierni mają możliwość zjedzenia trzech posiłków, w tym jednego „do syta”. Dotyczy on wszystkich pomiędzy 18. a 60. rokiem życia.

Nie można spożywać natomiast pokarmów mięsnych. Ten zakaz obowiązuje wiernych, którzy ukończyli 14. rok życia.

Wielka zmiana na grobie Tomasza Komendy. Tajemniczy napis

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki