Wrocław: 25-latek zginął po interwencji. Zwolnienia w policji

i

Autor: zdjęcie ilustracyjne; KWP Lublin Wrocław: 25-latek zginął po interwencji. Zwolnienia w policji

Wrocław: 25-latek zginął po interwencji. Zwolnienia w policji

2021-09-11 15:47

Dmytro zginął po interwencji policji. Nowe fakty ws. śmierci 25-latka we Wrocławiu. Jeden z tamtejszych policjantów stracił właśnie pracę, a to może nie być koniec zwolnień. Mundurowi podczas interwencji na izbie wytrzeźwień mieli bić i dusić młodego Ukraińca, razić go gazem… Był całkowicie bezbronny. Niedługo później zmarł.

Wrocław. Sprzeniewierzył się rocie policyjnego ślubowania, więc stracił pracę. Komendant zwolnił jednego ze swoich ludzi po makabrycznej interwencji na izbie wytrzeźwień. Inne postępowania są w toku. Przypomnijmy – życie stracił tam 25-letni Dmytro z Ukrainy. Komendant wojewódzki policji we Wrocławiu, nadinsp. Dariusz Wesołowski zwolnił ze służby jednego z policjantów biorących udział w tej interwencji. Zawieszonych jest trzech innych policjantów. Sprawa wciąż domaga się wyjaśnienia. Kiedy poznamy całą prawdę na temat brutalnej interwencji, którą Dmytro przypłacił życiem?

Zobacz też: Łukasz zmarł po interwencji policji. Pokazali dramatyczne nagranie: "Człowieku, połóż się i odłóż nóż!"

Zwolnienia w policji. Jest reakcja po śmierci 25-letniego Ukraińca

Służby prasowe dolnośląskiej policji poinformowały, że komendant wojewódzki policji we Wrocławiu nadinsp. Dariusz Wesołowski zwolnił ze służby jednego z policjantów biorących udział w interwencji we wrocławskiej izbie wytrzeźwień w dniu 30 lipca 2021 r. – Zwolnienie nastąpiło w trybie określonym w art. 41 ust. 2 pkt 5 Ustawy o Policji, tj. gdy wymaga tego ważny interes służby. Komendant Wojewódzki Policji we Wrocławiu uznał, że zachodzą wątpliwości dotyczące spełniania przez funkcjonariusza ustawowych wymogów określonych w art. 25 ust. 1 Ustawy o Policji warunkujących możliwość pełnienia służby w policji, jak również, że policjant sprzeniewierzył się zobowiązaniu określonemu w art. 27 ust. 1 Ustawy o Policji, tj. rocie ślubowania policjantów – informują mundurowi.

Wobec trzech pozostałych funkcjonariuszy biorących udział w tej interwencji prowadzone są postępowania dyscyplinarne, w tym wobec jednego wdrożona jest również procedura administracyjna zmierzająca do zwolnienia ze służby w policji. Funkcjonariusze pozostają zawieszeni w czynnościach służbowych.

Śmierć Dmytra we Wrocławiu. Trwa śledztwo

Niezależnie od tego Prokuratura Okręgowa w Świdnicy prowadzi śledztwo w przedmiotowej sprawie – przypomina Polska Agencja Prasowa. 2 września komendant miejski policji we Wrocławiu zawiesił czterech policjantów i wszczął postępowanie o zwolnienie ze służby wobec dwóch z nich. Jak wówczas podano, powodem było podejrzenie zastosowania przez nich środków przymusu bezpośredniego nieadekwatnie do sytuacji, a także naruszenie przepisów wewnętrznych obowiązujących na terenie działania Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu.

30 lipca 2021 r. po godz. 22.30, wrocławscy policjanci otrzymali zgłoszenie z prośbą o pomoc, od pracowników pogotowia ratunkowego, którzy udzielali pomocy medycznej mężczyźnie znajdującemu się przy jednym z przystanków MPK na ternie osiedla Huby. Ze zgłoszenia tego wynikało, że mężczyzna jest pijany i agresywny. Z uwagi na stan, w którym się znajdował i brak przeciwwskazań medycznych, podjęto decyzję o jego umieszczeniu we Wrocławskim Ośrodku Pomocy Osobom Nietrzeźwym.

Stefano Terrazino został policjantem. Co teraz robi słynny tancerz z "Tańca z Gwiazdami"?

Śmierć na izbie wytrzeźwień. Jak zginął 25-latek z Wrocławia?

Dmytro został przewieziony przez funkcjonariuszy i przekazany pracownikom WROPON. – Niestety, mężczyzna ten zmarł i w związku z tym kolejne czynności na miejscu, wykonywane były z udziałem powiadomionego przez policjantów, pełniącego dyżur prokuratora. Policyjne wewnętrzne czynności w tej sprawie, niezależnie od czynności prokuratorskich, są nadal kontynuowane, bo nie ma w Policji miejsca dla funkcjonariuszy działających niezgodne z prawem – czytamy w policyjnym komunikacie z 2 września.

Według „Gazety Wyborczej”, która jako pierwsza opisała tę sprawę, 25-letni Dmytro z Ukrainy zmarł po interwencji policji na wrocławskiej izbie wytrzeźwień. Dziennik ustalił, że mężczyzna był rażony gazem, bity pałką i duszony przez kilku policjantów, czego dowodem jest nagranie z monitoringu – przypomina PAP.

Sonda
Jak oceniasz działania policji w naszym kraju?