Mieszkańcy wciąż czekają

Wrocław. Co dalej z Trzonolinowcem? Zapadła ważna decyzja

2023-10-23 12:46

Od lipca mieszkańcy Trzonolinowca we Wrocławiu żyją w niepewności. Nie wiedzą, co dalej stanie się z ich budynkiem i nimi samymi. Wkrótce wszystko stanie się jasne. Zapadła ważna decyzja.

Przypomnijmy, że 24 lipca mieszkańcy Trzonolinowca w centrum Wrocławia zostali poinformowani przez zarządcę bloku o wynikach ekspertyzy dotyczącej stanu technicznego budynku. W opracowaniu wskazano m.in., że należy „jak najszybciej opróżnić budynek, ewakuując pozostających w nim mieszkańców, zabezpieczyć teren, opracować projekt naprawy lub rozbiórki budynku”.

Na mieszkańców padł blady strach. Trzy dni później, 27 lipca, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla miasta Wrocławia Przemysław Samocki stwierdził jednak, że opracowanie, które powstało na zlecenie wspólnoty mieszkaniowej nie spełnia wymogów ekspertyzy i uznał je za nierzetelne. - Będziemy wymagać od wspólnoty mieszkaniowej, aby przedłożyła wiarygodną, rzetelną ekspertyzę techniczną, na podstawie której będzie można stwierdzić jaki jest stan techniczny budynku i jakich wymaga to działań ze strony nadzoru budowalnego – powiedział wówczas Samocki. Przy okazji miasto Wrocław wydało oświadczenie, w którym stwierdzono, że gmina nie dopuści do wyburzenia budynku. 

Jak informuje PAP, do tej pory Powiatowy Nadzór Budowlany nie otrzymał od zarządcy Trzonolinowca informacji o podpisaniu umowy z nowym wykonawcą ekspertyzy.

Tymczasem w poniedziałek (23 października) prezes spółki Zarządca (administrującej Trzonolinowcem) Sławomir Łata powiedział, że umowa na przeprowadzenie szczegółowej ekspertyzy budynku zostanie wkrótce podpisana z Politechnika Wrocławską. - To ma być szeroka ekspertyza, która określi dokładnie stan techniczny budynku, wskaże cały zakres koniecznych prac remontowych oraz spełni wszystkie wymogi Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego – powiedział Łata.

W umowie zapisano, że przeprowadzanie ekspertyzy będzie trwać 12 tygodniu. Wtedy będzie wiadomo więcej, co dalej z jednym z najbardziej charakterystycznych budynków we Wrocławiu.

Na początku sierpnia do dolnośląskiego konserwatora zabytków wpłynął wniosek od wspólnoty mieszkaniowej o wpis Trzonolinowca do rejestru zabytków. Taka forma ochrony pozwoli na ubieganie się o dotacje na remont modernistycznego budynku.

Trzonolinowiec we Wrocławiu w opłakanym stanie