Wrocław: Gigantyczny paczkomat zniknie z Biskupina. Urzędnicy nakazali jego usunięcie

2020-12-10 10:24

Ogromny paczkomat, który pojawił się niedawno na wrocławskim Biskupinie, najprawdopodobniej zostanie wkrótce zdemontowany. Zdaniem miejskiego konserwatora zabytku metalowa konstrukcja zaburza układ urbanistyczny osiedla.

Ma 12 metrów długości i mieści blisko pół tysiąca skrytek. Zyskał już sobie miano „paczkoMatki”, czyli „matki wszystkich paczkomatów”, a okoliczni mieszkańcy nazwali go „Godzillą”. Ogromny paczkomat, który pojawił się niedawno przy ul. Olszewskiego we Wrocławiu, prawdopodobnie będzie musiał zostać rozebrany.

Gigantyczny paczkomat zniknie z Biskupina

Zdaniem Miejskiego Konserwatora Zabytków, gigantyczna metalowa konstrukcja zaburza układ urbanistyczny osiedla. W tej sytuacji urzędnicy nakazali właścicielowi usunięcie paczkomatu i przywrócenie do stanu poprzedniego zabytku, jakim jest układ urbanistyczny osiedla Biskupin.

- W tym miejscu mogliśmy działać jedynie na mocy ustawy o ochronie zabytków. Tam gdzie nie mamy odczynia z obiektami znajdującymi się pod ochroną Miejskiego Konserwatora Zabytków , miasto za sprawą liberalizacji prawa budowlanego ma związane ręce – czytamy w komunikacie Urzędu Miejskiego Wrocławia. - Po nowelizacji prawa budowlanego w przypadku budowy bankomatów, biletomatów, wpłatomatów, automatów sprzedających, automatów przechowujących przesyłki lub automatów służących do wykonywania innego rodzaju usług o wysokości do 3 m włącznie nie jest wymagane pozwolenie albo choćby zgłoszenie. To oznacza, że nie ma żadnej możliwości kontroli przez organ administracji architektoniczno-budowlanej na terenach prywatnych.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy paczkomat zostanie usunięty.