Od września nowy bilet Nasz Wrocław Kolej. Za 1 zł miesięcznie

i

Autor: Koleje Dolnośląskie Od września nowy bilet Nasz Wrocław Kolej. Za 1 zł miesięcznie

Wrocław Główny najpopularniejszym dworcem w Polsce! Te liczby robią wrażenie

2021-08-24 9:17

Ponad 12 mln pasażerów odwiedziło w 2020 roku dworzec Wrocław Główny. Tak wielu pasażerów nie obsłużono w ubiegłym roku na żadnej innej stacji w Polsce. Na dworcu w stolicy Dolnego Śląska w ciągu godziny zatrzymywało się średnio 15 pociągów. Kolejne miejsca pod względem rocznej wymiany pasażerskiej przypadły stacjom w Poznaniu i Warszawie.

Wrocław Główny był stacją z największą wymianą pasażerską w 2020 roku – wynika z danych opublikowanych przez Urząd Transportu Kolejowego. Na dworcu w stolicy Dolnego Śląska obsługiwano średnio 1,4 tys. pasażerów na godzinę, a w całym poprzednim roku skorzystało z niego 12,4 mln pasażerów. Kolejne miejsca pod względem rocznej wymiany pasażerskiej przypadły stacjom Poznań Główny (12 mln pasażerów) oraz Warszawie Wschodniej (9,4 mln pasażerów).

Jak informuje UTK, na dworcu Wrocław Główny średnia liczba zatrzymań pociągów wyniosła 15,2 w ciągu godziny, co oznacza, że średnio przy każdym zatrzymaniu danego pociągu wsiadało bądź wysiadało z niego 93 pasażerów. Średnia liczba pasażerów przypadająca na jedno zatrzymanie dla 10 największych stacji to 56 osób na jedno zatrzymanie.

ZOBACZ TEŻ: Czeskie pociągi będą kursować na trasie z Wrocławia do Warszawy?

Z danych zebranych przez UTK wynika, że na 14 stacjach w Polsce obsługiwano powyżej 10 tys. osób dziennie. Najpopularniejsze dworce w Polsce to:

 1. Wrocław Główny
 2. Poznań Główny
 3. Warszawa Wschodnia
 4. Katowice
 5. Warszawa Zachodnia
 6. Kraków Główny
 7. Warszawa Centralna
 8. Warszawa Śródmieście
 9. Gdynia Główna
 10. Gdańsk Śródmieście
 11. Gdańsk Wrzeszcz
 12. Pruszków
 13. Gdańsk Główny
 14. Warszawa Wileńska

- Pandemia COVID-19 ograniczyła mobilność społeczeństwa w 2020 r. W przypadku wielu stacji wymiana pasażerska spadła o kilkadziesiąt procent - informuje prezes Urzędu Transportu Kolejowego Ignacy Góra. - Mniejsza liczba pasażerów nie wpłynęła jednak znacząco na ofertę przewozową, pasażerowie mieli dostęp do transportu kolejowego nawet w mniejszych miejscowościach. Potwierdzeniem tego są dane o zatrzymaniach na stacjach i wymianie pasażerskiej. Wyniki wymiany pasażerskiej potwierdzają też zainteresowanie nowymi lub przywróconymi po modernizacjach punktami zatrzymań pociągów.

We Wrocławiu budują nowy aquapark.