Polski Ład pieniądze samorządy

i

Autor: _Alicja_/pixabay

Wrocław i okolice. Te gminy stracą grube miliony na Polskim Ładzie

2021-09-07 8:54

Blisko 100 mld zł w ciągu najbliższych 10 lat. Tak straty samorządów ocenia Unia Metropolii Polskim po wprowadzeniu Polskiego ładu. Mocno po kieszeni dostaną również nasze samorządy. Wrocław ponad 400 mln zł, ale również znacznie mniejsze miasta, a nawet gminy wiejskie, stracą grube miliony. Zobacz jak duże będą to kwoty.

Wciąż nie znamy szczegółów Polskiego Ładu. Wiadomo jednak, że straty samorządów – zarówno dużych miast, jak i małych miasteczek oraz gmin wiejskich – będę ogromne. Unia Metropolii Polskich przewiduje, że dochody gmin spadną aż o 145 mld zł w ciągu 10 lat. Samorządowcy biją na alarm, bowiem prezentowane przez rząd pomysły na rekompensaty dla gmin mogą w najlepszym wypadku pokryć 1/3 strat. To oznacza, że samorządy będą miały znacznie mniej pieniędzy na inwestycje czy usługi publiczne. Mocno po kieszeni dostanie również Wrocław oraz okoliczne gminy. Zobaczcie w galerii poniżej, które z samorządów stracą najwięcej. Kwoty robią wrażenie.

Zestawienie prognozowanych strat dochodów w poszczególnych gminach powstało na bazie kalkulatora samorządowego na stronie natwojkoszt.pl. Szacunek opiera się na średnim ubytku w PIT, podanym przez Ministerstwo Finansów w OSR projektu ustawy (26,8%). Odnosi się do planowanej na 2021 r. kwoty udziałów w PIT, podanej wszystkim JST przez Ministra Finansów do planowania budżetu na rok 2021.

QUIZ. Takie błędy popełnia wielu Polaków. Też jesteś wśród nich?

Pytanie 1 z 15
Wskaż poprawne stwierdzenie:
Sonda
Popierasz program Polski Ład?