Instruktor nauki jazdy był nietrzeźwy

i

Autor: materiały policji

Wrocław: Instruktor nauki jazdy był nietrzeźwy. Za kierownicą siedziała młoda kursantka

2021-07-13 12:19

0,3 promila alkoholu miał w organizmie instruktor nauki jazdy, który jechał samochodem prowadzonym przez młodą kursantkę. Ponieważ w takiej sytuacji to instruktor jest traktowany jak kierowca, 48-latek odpowie za kierowanie pojazdem w stanie po użyciu alkoholu. O jego dalszym losie zdecyduje sąd.

Policjanci z wrocławskiej drogówki w ramach cyklicznej akcji „Trzeźwość” postanowili zatrzymać do kontroli samochód nauki jazdy. Za kierownicą zatrzymanego na ul. Opolskiej auta siedziała młoda kursantka, a na fotelu obok – instruktor. Badanie trzeźwości kursantki dało wynik negatywny. Tego samego nie można było jednak powiedzieć o kontroli instruktora nauki jazdy. Badanie alkomatem wykazało, że mężczyzna miał w organizmie 0,3 promila alkoholu.

- Zgodnie z prawem, w przypadku prowadzonej lekcji nauki jazdy, to właśnie instruktor traktowany jest jak kierowca, ponieważ kursant nie ma uprawnień do kierowania i instruktor bierze odpowiedzialność za ucznia - wyjaśnia sierż. szt. Krzysztof Marcjan z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu. - Dlatego to 48-latek będzie odpowiadał za wykroczenie, którym jest kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie po użyciu alkoholu.

Policjanci zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy i sporządzili dokumentację, która trafi teraz do sądu. Za kierowanie po użyciu alkoholu 48-letniemu mieszkańcowi powiatu oleśnickiego grozi kara grzywny, ograniczenia wolności, a nawet aresztu.

Pijany mężczyzna jechał wężykiem ulicami Olsztyna