Wrocław. Kolejny akt oskarżenia w gigantycznej aferze Gant Development

i

Autor: pixabay/PhotoMIX-Company Wrocław. Kolejny akt oskarżenia w gigantycznej aferze Gant Development

Wrocław. Kolejny akt oskarżenia w gigantycznej aferze Gant Development

2022-07-04 12:00

O udział w grupie przestępczej, pranie brudnych pieniędzy i niegospodarność w wielkich rozmiarach oskarżył prokurator Piotra K. Miał się on dopuścić tych przestępstw wobec spółek córek Gant Development. Oskarżony chce się poddać karze - podała prokuratura.

Rzecznik Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu prok. Katarzyna Bylicka poinformowała w poniedziałek, że wyłączono część materiałów ze śledztwa w sprawie Gant Development i wobec Piotra K. w czerwcu 2022 roku prokurator skierował do Sądu Okręgowego we Wrocławiu akt oskarżenia.

ZOBACZ TEŻ: Koszmar na Sobieskiego we Wrocławiu. Samochód uderzył w latarnię i rozpadł się na dwie części

- Podejrzany Piotr K. objęty został zarzutami dotyczącymi wyrządzenia szkody spółkom SM Dom sp. z o.o. i De Box sp. zo.o. Oskarżono go o popełnienie sześciu przestępstw, w tym o udział w zorganizowanych grupach przestępczych, których celem było popełnienie przestępstw niegospodarności wobec mienia w wielkich rozmiarach na szkodę spółek tzw. córek Gant Development S.A. i pranie brudnych pieniędzy, o pomocnictwo do wyrządzenia spółce SM Dom Sp. z o.o. szkody w kwocie 10,5 mln zł stanowiącej mienie w wielkich rozmiarach - powiedziała Bylicka.

Wyjaśniła, że podejrzany dokonał wielu czynności prawnych i transakcji finansowych w imieniu SM Dom Sp. z o.o., które nie miały jakiegokolwiek uzasadnienia gospodarczego dla tej spółki.

- Oskarżono go też o wyrządzanie szkody w obrocie gospodarczym, polegające na tym, iż jako osoba uprawniona do zajmowania się sprawami majątkowymi i działalnością gospodarczą De Box Sp. z o.o., doprowadził swoimi działaniami do przywłaszczenia przez inną osobą odpowiednio 915 tys. zł, 919 tys. zł oraz 220 tys. zł, które w gotówce podejrzany podejmował z konta spółki i przekazywał nieuprawnionej do dysponowania tymi środkami osobie - powiedziała rzecznik.

Dodała, że Piotr K. wyraził chęć dobrowolnego poddania się karze.

Motocyklista z Wrocławia zginął pod Złotym Stokiem. ZOBACZ GALERIĘ PONIŻEJ. 

Śledztwo w sprawie Gant Development 

Do tej pory w śledztwie dotyczącym Gant Development wrocławska prokuratura postawiła zarzuty 34 osobom. Pierwsze zatrzymania w śledztwie dotyczącym oszustwa na szkodę wierzycieli oraz wyrządzenia szkody majątkowej wielkich rozmiarów spółce Gant Development miały miejsce na początku października 2018 r. Wówczas zatrzymano byłych prezesów Gant Development Karola K. i Dariusza M. oraz byłe dyrektor w tej spółce Danutę K. i Luizę B., która była z nią powiązana kapitałowo.

Przedstawiono im zarzuty popełnienia przestępstw polegających na udziale w zorganizowanej grupie przestępczej, wyrządzeniu Gant Development szkody majątkowej w wielkich rozmiarach, oszustwie w zakresie mienia wielkiej wartości na szkodę wierzycieli, w tym obligatariuszy Gant Development. Oszustwo miało polegać na wprowadzeniu wierzycieli, obligatariuszy i innych uczestników obrotu gospodarczego w błąd, co do wartości aktywów spółki i przestawianiu nieprawdziwych danych w sprawozdaniach finansowych Grupy Kapitałowej Gant Development.

Wrocław. Śmiertelny wypadek na Sobieskiego

Podejrzani usłyszeli też zarzuty prania brudnych pieniędzy. Członkowie grupy podejrzani są o wyprowadzenie z Grupy Kapitałowej Gant Development blisko 650 mln zł.

W lipcu 2014 r. syndyk spółki Gant Development złożył do Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa działania na szkodę spółki i jej wierzycieli.

Wówczas też wrocławski sąd postanowił zmienić postępowanie upadłościowe Gant z układowego na likwidację i jednocześnie je umorzył. Zdaniem sądu nie było szans na zaspokojenie wierzycieli z majątku spółki Gant Development. Jej majątek nie wystarczał nawet na zaspokojenie kosztów postępowania, szacowanych na co najmniej 2,5 mln zł.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE